Делото срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, което трябва да тръгне тази седмица, може да се гледа при закрити врати. Прокуратурата е внесла папките срещу депутата от ГЕРБ в секретното деловодство на Софийския градски съд.
Процесът е образуван като секретен, личи и от номера на делото му, пред който стои индекс "С", пише "Сега".Аргументът на обвинителите да засекретят делото е, че по него има използвани специални разузнавателни средства (СРС). Тъй като е секретно, делото на Цветанов не може да бъде открито в електронното деловодство на съда, съобщава в. "Сега".
В четвъртък ще стане ясно дали съдия Димитрина Ангелова ще го гледа при открити врати. От 9 август са в сила промени в Закона за защита на класифицираната информация, според които данните, получени със СРС, вече не са в Списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като държавна тайна. Секретността на делата обаче не отпада автоматично, тъй като само тези, които са сложили грифа, могат да го свалят. Съдиите от Софийския градски съд, чиято шефка Владимира Янева е семейна приятелка на Цветанов, от години имат становище, че единствено наличието на СРС-та по дадено дело не може да е основание за гледането му при закрити врати. Прокурорите обаче още не са решили как ще прилагат законовите промени, свързани със защитата на информацията.
Обвинителният акт срещу Цветанов бе внесен в съда в края на юли. Той е обвинен, че като министър е потъпкал законовите си задължения и шест пъти е отказал прилагане на СРС срещу Орлин Тодоров, регионален директор на ГДБОП във Велико Търново. Подслушването на Тодоров е било разрешено от съдия и по закон министър е трябвало само да придвижи изпълнението му. И на шестте искания, подписани от председателя на Окръжния съд във Велико Търново, Цветанов сложил резолюции "НЕ!!!". С тези си действия той е осуетил наказателното преследване срещу трима души за тежко престъпление, съобщиха тогава от прокуратурата.
Съдия Димитрина Ангелова, на която се падна да гледа делото, е в СГС от 2005 г. Преди това бе следовател и прокурор. Декларацията й за конфликт на интереси не е качена на сайта на Висшия съдебен съвет, тъй като не е дала писмено съгласие за това.
Цветанов има и обвинение по делото за незаконното подслушване в МВР. Това разследване обаче едва ли ще приключи скоро. След като единственият български експерт, квалифициран да направи експертиза на крайслера за подслушване, загина в катастрофа, от прокуратурата поискаха помощ за изследването от Великобритания. Там е произведена специалната техника, поставена в колата. Съдебната поръчка бе пратена в Лондон на 21 август и отговор още няма.