Прокуратурата е образувала досъдебно производство за присвояване в особено големи размери в областта на енергетиката, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
На територията на град София, град Перник, град Козлодуй и град Белене започна съвместна операция на прокуратурата, ДАНС и МВР, под ръководството на Софийска градска прокуратура (СГП). На 9 август в СГП е образувано досъдебно производство с предмет длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, както и умишлена безстопанственост. Основната насока на разследването са извършените плащания от НЕК ЕАД, за консултантски услуги по проекта АЕЦ „Белене”, след решението на компетентните държавни органи от 29 март 2012 г. за спиране на строителството на атомната електроцентрала.
В 08.30 часа започнаха едновременни претърсвания и изземвания в административни сгради и жилища (общо 17 обекта) в столицата, Перник, Козлодуй и Белене. Незабавното започване на действията по разследването е наложено от получени от ДАНС в прокуратурата оперативни данни за предприети действия по унищожаване и укриване на документи, касаещи предмета на разследване по делото.
С оглед интересите на разследването и следствената тайна на този етап прокуратурата няма да оповести други данни. Те ще бъдат съобщени след повдигане на съответни обвинения на лица, чието задържане се предвижда в хода на операцията.
Служители на ДАНС са отишли тази сутрин в сграда на "Риск инженеринг" и са поискали документи, съобщава " 24 часа". Шефът на фирмата Богомил Манчев в момента е в чужбина. Възможно е исканите документи да са за компанията „Уорли парсънс". Тя е консултант на НЕК по проекта АЕЦ"Белене", а неин подизпълнител в България е фирмата на Богомил Манчев „Риск инженеринг".
Двете фирми имат и общ консорциум. Преди време прокуратурата съобщи, че е започнала разследване за длъжностно присвояване в особено големи размери - 18 милиона евро, свързано с проекта за АЕЦ "Белене". В същия ден ДСБ и партията на Мария Капон обявиха, че консултантът "Уорли парсънс" продължава да получава плащания от НЕК, въпреки че проектът е спрян.
Няма арестувани при проверката в "Риск инженеринг", съобщиха от полицията.
Междувременно управителят на компанията "Риск Инженеринг" Богомил Манчев определи акцията на разследващите като "фарс". Той заяви пред "Хоризонт", че бизнесът му е законен и че няма притеснения:
Дали е един лев или десет милиона - няма никакво значение. Има значение дали те са законни, а те са законни. Ненапразно днес, тъй като в момента аз се намирам в чужбина, те даже отначало смятаха, че ги лъжа, че се намирам в чужбина, което ми се стори страшно смешно. Говорих със следователката, която е натоварена да води това разследване. Тя връчи призовка да ме предяви като свидетел в определен ден от седмицата, който аз съм се договорил с нея и отивам при нея, както се вика, в цял ръст да ме види жената, това е. Някакви небивалици – пък щели да ме арестуват, за какво да ме арестуват.
Аз нямам нито един незаконен лев. Аз от медиите разбирам, че едва ли не формулировката на обвинението е в присвояване на средства в особено голям размер и безстопанственост. Нито едното е вярно, нито другото. Че миналата година нашето правителство взе решение да не строи "Белене", след това парламентът, след референдума тази година, взеха решение в пленарна зала, че проектът е затворен - те не са извършили съответните административни действия, които МС разпорежда примерно на министъра на енергетиката, той пуска съответната заповед до БЕХ и НЕК какви действия те да извършват с контрагентите по договора - така да направят, така да направят, за да прекратят договорите, как да замразят площадката и т.н. - такова нещо няма.