Варненско семейство, което е платило до стотинка дълга по единственото си ипотекирано жилище, остана не само без дом, но и без покъщнина. Докато Трифонови чакат по съдебен ред да се докаже, че имотът е платен, представители на частна съдебна кантора изхвърли на улицата и остави без надзор мебелите. Семейството твърди, че съдия-изпълнителят Захари Димитров е продал апартамента им, без да има правно основание за това, предаде БНТ.
Камелия и Юлиян Трифонови купуват жилище с банков кредит от 40 хиляди евро с ипотека за 20 години. Дълго време изплащат редовно заема. Финансово затруднени забавят пет вноски и плащат по-малки суми. Така попадат сред нередовните платци и банката продава дълга им.
Въпреки че намират и внасят цялата сума по кредита в срок през 2007 г., през 2008-ма съдебният изпълнител Захари Димитров продава жилището им, като твърди, че те все още дължат пари. Семейството завежда дело. Апелативният съд във Варна им издава обезпечителна заповед.
Окръжният съд обаче го прекратява с мотива, че не са представени доказателства за размера на погасеното задължение. А те имат документи, че са платили всичко с лихвите и таксите. Докато обжалват съдебното решение, през лятото на 2011 г. в тяхно отсъствие жилището им е запечатано от частния съдебен изпълнител Захари Димитров. Те се озовават с двете си деца на улицата, защото нямат друг дом. Димитров прави неуспешен опит да въведе новите собственици в апартамента, защото семейството не е уведомено.
Днес, две години след началото на сагата, макар Трифонови отново да не са известени, цялата им покъщнина беше изхвърлена на улицата в присъствието на новите собственици.
Абсолютно по никакъв начин ние не сме уведомени, нито сме подписвали документи... Останахме без багаж, без дом, докато се опитваме да докажем, че ние сме си изплатили договорната ипотека, разказа Камелия Трифонова.
Съдебният изпълнител беше изпратил своя заместничка при опразването на жилището.
Адвокатът на семейството е категоричен, че изнасянето на покъщнината без знанието на Трифонови е незаконно. Прокуратурата вече е образувала досъдебно производство за длъжностно престъпление срещу съдия - изпълнител Захари Димитров. По случая са назначени и експертизи.
Действително и по безспорен начин считам, че ще се докаже именно това обстоятелство, че Захари Димитров, частен съдебен- изпълнител е извършил продажба, след като е имал събрани такива доказателства в делото, че е погасен дългът към банката, коментира юристът Йордан Чаков.
С платен кредит, без жилище, а вече и без покъщнина остават семейство Трифонови, докато чакат проблемът им законно да бъде разрешен.