"Приех номинацията си за главен прокурор като признание към всички колеги", каза кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов по време на изслушването му на заседанието на ВСС.
Припомняме ви, че днес Съветът избира новият главен прокурор на Република България.
Сарафов заяви, че личната му мотивация да приеме номинацията е заради опита му, както като следовател, така и във всички нива на прокуратурата. Той поясни, че като следовател е натрупал доста опит, който сега използва като разследващ магистрат. Сарафов припомни, че е работил по доста дела на хора с прякори. "Работата ми в последните години в Специализираната прокуратурата обогати още повече моят опит", добави той.
Сарафов информира, че е участвал в множество обучителни мероприятия в България, САЩ и Испания. Той изтъкна също така, че е бил награждаван от ВСС.
Борислав Сарафов заяви, че в момента прокуратурата не се нуждае от спасител, но реформа е необходима и то бърза. По думите му, последните години прокуратурата се е провалила в делата за корупция. Той поясни, че е нужен детайлен анализ, за да може да се уточнят грешките и България да се справи с корупцията.
Сарафов изтъкна, че е положителен резултатът от приведените присъди, но поясни, че за съжаление братя Галеви не са сред тях.
Относно състоянието на сградния фонд, според него най-тежко е състоянието на Софийската районна прокуратура. Той коментира и натовареността на прокурорите. Сарафов съобщи, че най - натоварени са районните прокурори. По думите му, натовареността обаче не е гаранция за качеството на работата на даден човек. Според него, оптимизирането на човешкия ресурс ще подпомогне изключително много прокурорската работа. Той изтъкна, че командироването на прокурори решава само временно даден проблем и сравни това с кръпката в асфалта.
Сарафов смята също така, че следователите трябва да бъдат натоварени повече.
Според него, Институтът за поощрения и наказания почти не се използва. "Трябва да се подходи малко по - отговорно и трябва да бъде награден някой, когато се отличава в работата си. Естествено, ако някой пък работи мърливо, трябва да се наказва", заяви Сарафов.
Борислав Сарафов каза, че принципът "следвай пътя на парите" е изключително важно при едно разследване. Той поясни, че така ще се стига винаги до тартора на дадена криминално проявена група.
Сарафов заяви, че е изключително важно да не се забравя и редовият гражданин. "1000 битови престъпления не се извършват от 1000 битови крадци, а от 50, 60 или 100. Това е един сериозен проблем и трябва да се намери решение на проблема", каза още Борислав Сарафов.
Той изтъкна, че е необходимо коректно отношение към работещите в прокуратурата и да не се насажда страх в тях.
Сарафов съобщи, че е нужно да се разгледа и въпросът с обвинителните актове. Той даде за пример испанските прокурори, които изготвят обвинителен акт до 12 страници за по - тежките престъпления, а за по - леките се ограничават в рамките на 2 - 3 страници.
Относно роднинските и приятелските връзки между прокурорите, Сарафов заяви, че няма нищо неестествено в това. Той поясни, че е напълно нормално, особено, когато такива връзки има между едни хора, учили заедно, а после продължили да градят кариера. По думите му, не е нужно изобщо, когато един от семейството е прокурор, другият да бъде боклукджия.
Според Сарафов, МВР е ударното звено на прокуратурата. Той счита, че не трябва да има противопоставяне с Министерство на вътрешните работи. "Личното и институционално противопоставяне не води до добри резултати", добави още той.
"18 години работя по дела срещу хората с прякори и сигнали от такива хора повишават моя авторитет", каза кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов по повод сигнал от Христо Върбанов Василев от квартал „Надежда”, който в момента се намира в следствения арест на „Г.М. Димитров” за оказван натиск от Сарафов при разпит. "Това е сигнал от Ицо Папата, той и в момента има 6-годишна присъда. Аз съм убеден, че сигнали от такива хора повишават моя авторитет и означават, че аз върша своята работа. За мен това е актив", заяви още Сарафов.