„България на гражданите" изпрати жалба до Европейската комисия за липса на прозрачност в работата на ВСС и несформиран Граждански съвет. В документа са посочени нарушения на поне 10 мерки, предвидени за изпълнение с Решение на МС от м. септември 2012 г., по препоръките на Юлския доклад по ПВР на Европейската комисия. Жалбата е адресирана до Генерален секретар на ЕК Катрин Дей и е подписана от председателя на УС на сдружението адвокат Георги Атанасов.
В документа категорично се настоява за извършване на проверка на действията на цитираните в жалбата публични институции и „упражняване на влияние върху поведението на българските публични власти за трайно и необратимо изменение на отношението към гражданските организации и структури".
„Поведението на ВСС и Министерство на правосъдието е нарушаващо задълженията им по общи административни актове и пряко противоречащи на препоръките на ЕК от юлския доклад", се казва в жалбата и се напомня, че с Решение на МС № 750/11.09.2012 г. е одобрен „График на неотложните мерки и действия на правителството и органите на съдебната власт за изпълнение на показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност за периода юли 2012 - декември 2013 г." В този график са конкретизирани мерките за действия по препоръките на ЕК по юлския доклад, сред които е и гарантиране на открито и ефективно участие на гражданското общество при осъществяване на дейността на ВСС. ВСС обаче провежда целенасочена и неотклонна политика на пълно изключване на гражданското участие и контрол, твърдят от сдружението.
В документа се казва, че още на 17 октомври сдружението е заявило желание пред ВСС да бъде включено в състава на Гражданския съвет, но такъв съвет изобщо не е създаден. Нещо повече, от изявление на член на ВСС става ясно, че Граждански съвет ще се направи към една от постоянните комисии - тази по публичност, а не към ВСС. Това е понижаване на ранга на Гражданския съвет, по мнението на сдружението, и показва недвусмислено, че мерките за допускане на гражданско участие са симулативни, написани са, само за да бъдат показани пред ЕК и „никой няма намерение да се съобразява с тях или да ги изпълнява".
ЕК бива сезира от „България на гражданите" за приемането, при пълно отсъствие на публичност, на Правилник за дейността на новия ВСС, Правила за избор на Директор на Националната следствена служба, Правила за избор на изпълняващ длъжността Главен прокурор и Правила за избор на Главен прокурор, Председател на ВКС и Председател на ВАС, при вземането на Решение за избор на Директор на НСС, което „обединява противозаконно длъжностите Главен прокурор и Директор на НСС".
Това е грубо нарушение на няколко мерки от приетия от Министерски съвет график, казват от сдружението, като допълват списъка от нарушение с мерки, по които не са предприети действия - утвърждаване на стандарт за прозрачност и публичност в работата на ВСС, обезпечаване на участие на гражданските организации чрез допускане на участие на НПО в работни групи по Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, извършване на оценка с участието на НПО и професионалните организации по изпълнение на Стратегията за продължаване на съдебната реформа в периода 2010-2012 г. и изготвяне на План с действия за периода 2012-2014 г.
Сред негативните ефекти от липсата на Граждански съвет към ВСС в жалбата се обобщават „избор за Директор на НСС, осъществен без необходимата оценка на състоянието на институцията; последващ избор на същото физическо лице и за поста и.д. Главен прокурор, повлякло противоконституционно смешение на длъжности и процесуални роли; приемането без обществено обсъждане на Правила за избор на Главен прокурор, които отново не предвиждат предварителна проверка на всички обстоятелства относно кандидатите (подобно на утвърждаващата се практика на парламента, която доведе до скандала „Марковска"), компрометират тайната на вота и дават технически предимства на кандидата, за който от месеци управляващите правят всичко възможно да наложат като предизвестен победител".