В НС ще има нова процедура за избор на конституционен съдия

share

Парламентарната правна комисия предлага да се открие нова процедура за избор на конституционен съдия.

Председателят на комисията Искра Фидосова посочи, че ще предложи проекта за решение да се разгледа от Народното събрание следващата сряда, а подаването на документи да започне на 22 ноември и ще продължи до 30 ноември. До 10 декември ще могат да се подават въпроси и сигнали по отношение на кандидатурите, изслушването в правна комисия ще се състои на 12 декември, а гласуването в парламента ще е на 19 декември.

От снощи започнахме консултации с представители на всички парламентарни групи, след като вчера Венета Марковска не положи клетва. На консултациите не присъстваха представителите на Коалиция за България, но сме съгласували позициите и становищата с проф. Любен Корнезов и Мая Манолова. Не присъстваше и Екатерина Михайлова от Синята коалиция, допълни Фидосова. Мая Манолова ме помоли да заявя, че тя подкрепя да има нова процедура за избор на член, каза Фидосова и добави, че е упълномощена от независимия депутат Петър Хлебаров тя да изрази неговата позиция в подкрепа на становището.

Предлагаме проект за решение на Народното събрание поради това, че на 15 ноември за полагане на клетва един от избраните не встъпи в длъжност поради неполагане на клетва. Народното събрание е с непопълнена квота, каза още Фидосова. Процедурата, която сме следвали досега за избор на двамата конституционни съдии, е същата, която предлагаме сега. Не може да бъде различна. Трябва да обявим и датите за провеждане на процедурата и да се съобразим да са по-кратки срокове, за да може Конституционният съд да работи нормално, посочи още тя.

ДПС няма да участва в обсъждането и гласуването на проекта за решение за нова процедура за избор на съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание. Това каза народният представител от движението Четин Казак. Народното събрание е последният орган, който трябва да понесе отговорността за това, което се случи, да обира срама на цялата държава и нейните институции. Ние отказваме повече да участваме в продълженията на този злощастен казус. Не приемаме, че само Народното събрание трябва да носи отговорността, когато държавните органи и институции не работят в синхрон. Няма да участваме в обсъждането и гласуването на проекта за решение, каза Казак.

Това е безпрецедентен случай, който нанесе голяма щета върху имиджа на държавните институции и на държавността като цяло. За първи път по този казус се получи ситуация, при която държавните институции гледаха по един безпрецедентно разнопосочен начин, елементарната липса на координация между тях доведе до абсурдна ситуация, в която Народното събрание избира един кандидат, след което други институции се намесват в гласуване на избора и бламират този избор. Това за ПГ на ДПС е неприемливо, заяви Казак.

Ако това нещо бъде оставено без последствия, бъде прието с лека ръка, се рискува да се постави на карта оттук насетне трайността, непоклатимостта и репутацията на всички актове, които приема Народното събрание, допълни още той.

Водещи новини

Още новини