Искам да завещая на следващия президент тази линия на поведение на диалог със синдикатите – тя е част от един работещ модел на взаимодействие между институциите и синдикатите, каза президентът Георги Първанов.
Той присъства на международната конференция на тема: „Обществено-политически и социално-икономически преход в страните от Централна и Източна Европа”.
Не става дума за самоцелен диалог, а е бил важен, когато обществото имаше тежки и социални конфликти, каза Първанов.
Обективната оценка на успехите и на грешките, които допуснахме през годните, е важна. На базата на анализа, можем да извлечем поуките и да очертаем параметрите на новите политически и социални действия. Българският преход е част от прехода, станал в Централна и Източна Европа повече от 20 години, посочи Първанов.
Резултатите от него за различните страни в някои аспекти са близки, но в други отбелязват съществени различия. Преходът ще влезе в учебниците като сравнително успешен в политическо отношение, но с много проблеми в икономически и социално значение. Тази бих казал революционна промяна протече по мирен и не насилствен път, това е съществено постижение, каза президентът.
За съжаление, политиците не бяхме подготвени за прехода. Не съумяхме да се обединим около националните интереси както и да постигнем необходимия консенсус около едни такива приоритети.
Проявите на съгласие бяха твърде епизодични, каза още той. Преходът се е идеологизирал в някои моменти.
„Когато станах президент, аз изразих намерението си да работя да се сложи край на идеологизацията, на идеологическата ера в нашето развитие, посочи той.
Миналото обаче продължава да присъства в политиката като една тъмна сянка и не се получава сблъсък на идеи и това е проблемът у нас, смята Първанов.
Наложило се е мандатното мислене, хоризонтът на политическите идеи е свършвал до четирите години на мандата. Това е нанесло много щети на икономиката. Те се изразяват в закъснелите реформи.