В Студентския град в София има 191 търговски обекта, които работят след 22.00 ч., от тях 35 са питейните заведения, а 156 са дискотеките и клубовете. Това каза председателят на парламентарната образователна комисия Огнян Стоичков от "Атака" на среща с ресторантьори, които имат заведения в Студентския град.
Повод за срещата бяха приетите на 20 септември от Народното събрание промени на първо четене в Закона за висшето образование (ЗВО), според които казината и игралните зали, както и заведенията, работещи след 22.00 ч., няма да могат да бъдат на по-малко от 100 метра от студентските общежития или вътре в тях.
Промените в закона за първи път определят и статут на студентското общежитие като вид жилищна сграда. От тези 191 търговски обекта в Студентския град, работещи сега след 22.00 ч., от промените в ЗВО евентуално ще бъдат засегнати около 70 заведения, заяви Стоичков и отбеляза, че на днешната среща са дошли представители само на седем заведения, които са недоволни от ограниченията. Според председателя на парламентарната образователна комисия Студентският град е уникален, защото няма друг подобен квартал в страната, в който да живеят 30 000 студенти в 50 блока, а заведенията, работещи след 22.00 ч., да са 191.
По повод на опасенията на ресторантьорите, че промените в ЗВО ще оставят много хора без работа, Огнян Стоичков каза, че "5000 човека да останат без работа, с всеки от тях е готов да говори - с барманите и със сервитьорите". Националното представителство на студентските съвети и Съветът на ректорите подкрепят промените в Закона за висшето образование, но трябва да се знае, че това не е закон само за Студентския град, а за всяко студентско общежитие в страната, коментира Стоичков.
Кметът на район "Студентски" Димитър Дилчев каза, че ако вътрешният ред в студентските общежития е казармен и академичен, тогава повечето от заведенията в района сами ще затварят, например в 24.00 ч. или по-рано. Ресторантьорите заявиха, че не искат техните заведения да бъдат наричани в медиите "кръчми и бардаци, тъй като са питейни заведения с имена". Атанас Димитров от Българската хотелска и ресторантьорска асоциация попита направен ли е "социално-икономически анализ за въздействието на този закон".
Фолкпевецът Константин Славчев-Коцето каза пред журналисти, че неговата дискотека в Студентския град вечер се посещава от 700 до 1000 души и ако законът бъде приет в този вид, "купонът ще се премести в стаите на студентите, а в тъмните улици не се знае какво може да се случи". Той посочи още, че ресторантьорите са теглили кредити, а много хора ще останат без работа заради ограниченията в закона.
До окончателното приемане на промените в ЗВО остават още две седмици, съобщиха депутатите от образователната комисия. Следващата сряда те отново ще имат среща с ресторантьорите от Студентския град, на която те ще представят свои предложения за закона.