Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се срещна с медици от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Национална кардиологична болница“, които са против преструктурирането на болницата, съобщиха от пресцентъра на парламента. Срещата е по повод писмо, в което се изразява тревога от преструктуриране на лечебното заведение, адресирано и до председателя на парламента.
В разговора участваха проф. Борислав Георгиев, проф. Елина Трендафилова, проф. Анна Кънева, проф. Чавдар Шалганов, доц. Димитър Кючуков, доц. Любомир Бакаливанов, доц. Илияна Петрова-Стоянова, д-р Вера Байчева. Те заявиха, че се прави опит Националната кардиологична болница да бъде унищожена чрез преструктуриране на лечебното заведение от Съвета на директорите. Подписалите писмото смятат, че планираните промени ще доведат до трайно и вероятно необратимо влошаване на нивото на медицинска грижа за пациентите в болницата. Настоява се и за отмяна на предложеното преструктуриране и смяна на Съвета на директорите, в който подписалите заявяват, че нямат доверие.
Лекарите припомниха, че болницата лекува над 10 000 пациенти годишно със сърдечно-съдови заболявания, деца и възрастни, и се гордее с изключителен принос в изграждането на модерната сърдечно-съдова медицина у нас и подготовката на кадри в тази област.
От своя страна Наталия Киселова отбеляза, че проблемите на здравеопазването ще бъдат сред приоритетите на 51-вото Народно събрание. Тя изрази надежда скоро да бъде сформирана парламентарната комисия по здравеопазването, която да започне работа. Наталия Киселова припомни, че в пленарна зала е имало изслушване във връзка с парите за асистирана репродукция за догодина и такова изслушване може да бъде поискано и за преструктурирането на МБАЛ „Национална кардиологична болница“. Освен това народни представители могат да отправят и въпрос в парламентарния контрол по тази тема.
В отворено писмо, изпратено по-рано този месец, медици от Националната кардиологична болница изразиха тревогата си от преструктуриране на лечебното заведение.
„В последните седмици е направен опит да се вземат решения на тъмно, тайно, със задна дата и съмнителни мотиви, без обсъждане с колектива на болницата, които в никакъв случай не са за доброто на пациентите и само биха утежнили административния хаос, в който и без това се намира Националната кардиологична болница от встъпването в длъжност на Съвета на директорите“, се допълва в писмото. В текста се посочва, че според решение на Съвета на директорите и приетия нов Правилник за дейността на болницата, се правят сериозни структурни промени без да се оповестят мотивите за тях. Писмото е подписано от над 200 лекари, медицински сестри и други специалисти, работещи в болницата.