Говорим за проблеми, натрупани от много години. Те не са само в сферата на енергетиката, а и във ВиК сектора. Това са бомби, които ще гърмят в следващите години, каза в предаването "Денят на живо" по Нова Нюз политологът Димитър Ганев във връзка с кризата с тока.
А и от години никой не е правил целеполагане, някаква програма за инвестиции в тези сектори и затова тепърва ще излизат такива проблеми, добави той.
По думите му е възможно
В рамките на две седмици ще се разбере дали ще има или няма да има редовно правителство, и ако се стигне до съгласие, в следващите 5-6 месеца дейността на кабинета ще е основно кадрова, защото в държавата повечето институции са с изтекъл мандат. Има много сериозни казуси, които вече започват да се превръщат в конституционни, като този с Висшия съдебен съвет. Битката за това кой ще назначава тези хора е гигантска, защото когато се назначат тези хора, те са с твърд мандат и ще надживеят който и да е кабинет, т.е. тези, които ги назначават, си гарантират власт за определен бъдещ период, заяви Ганев.
Според мен най-сплотяващият елемент за това да има кабинет е фактът, че едва ли има някой от тези, които преговарят, който да мисли, че ще спечели повече на нови избори през март-април. Ако пък президентът Радев слезе на терен, това би променило картината кардинално и нито една от преговарящите сили няма да е със същите позиции. Всички си дават сметка, че нищо по-добро не ги чака през март-април. Това не означава, че ще се постигне съгласие за кабинет, защото политиката не е рационално действие, там има много натрупано персонално его, обиди, които могат да счупят ситуацията, която се обяснява с рационална логика, посочи политическият анализатор.
Ако се създаде правителство, то ще бъде създадено на базата на антикорупционни действия, съдебна реформа и т.н. Ако предишните две правителства бяха създадени с разказа да се противопоставят на Бойко Борисов и Румен Радев, ако сега бъде създадено правителство, личността, която ще бъде поставена като основен обект на противопоставяне, ще е Делян Пеевски, добави той.
Той отбеляза, че евентуалното създаване на партия от президента Румен Радев е много тежко решение.
Това е слизане на кален терен - вече не се ползваш с тази протекция, която дава президентството, и следва кална борба. Да създадеш партия, да конструираш листи и да дадеш кандидати за народни представители не е толкова лесно занимание. Партия не се прави за два дни. През последните 30 г. по-успешните партии у нас са тези, които успяха да се вкоренят по места и да създадат основа, която да им дава сигурност, каза още Димитър Ганев.