„Няма да допуснем хаос в държавата“: Служебният кабинет внася специален законопроект в НС

Novini.bg
share

Проект за закон за събиране на приходите и за извършване на разходите за 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет и бюджетите на ДОО и НЗОК ще внесе днес в деловодството на Народното събрание служебното правителство. Това обяви на брифинг след заседанието на Министерския съвет служебният финансов министър Людмила Петкова.

Тя подчерта, че приоритет на служебното правителство е фискалната стабилност и устойчивите публични финанси.

Служебното правителство поема отговорност държавата да не бъде в хаос и да има правна рамка и ред, и да бъде осигурено нормалното функциониране на държавата. Изготвен е проектът на закон, който ще бъде внесен днес в Народното събрание, каза Петкова.

Финановият министър обяси, че в законопроекта са регламентирани всички размери, показатели, бази, процедури, каквито са в бюджета за 2024 г. Тоест те ще действат до приемането на бюджетите за 2025 г.

По думите ѝ т.нар удължителен закон не е уреден законодателно никъде, нито в Конституцията, нито в Закона за публичните финанси. Този закон се е приемал като кризисна мярка, добави Петкова.

Тя заяви, че в Министерството на финасите са обсъждали формата за закона, който да бъде внесен – не може да бъде удължителен закон.

Ако предходни години се е внасял подобен проект, то за 2025 г. не може да бъде внесен, тъй като през 2024 г. структурата на закона за Държавния бюджет е различна, в сравнение с предходните години. Има приети закони за възнагражденията в системата за висшето образование, отбрнаата, които при един удължителен закон, означава да се дерогират действията на тези закони, обясни финансовият министър.

Петкова: Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората

Тя припомни, че когато няма приет закон до началото на следващата година са в сила три разпоредби, които се отнасят до трите бюджета.

„Въпреки че има регламентирана правна рамка, установихме че има законови празноти. Съгласно разпоредбите на ал. 1 на чл. 87 от Закона за публичните финанси, когато не е приет бюджет до края на предходната година, приходите се събират съгласно действащото законодателство, а разходите са в размер на събраните приходи съотбразно приетите закони и решенията на Министерски съвет“, каза още финансовият министър.

В самата разпоредба не се съдържа принцип за приоритизиране на разходите. Това наложи да се изготви този закон, съобразен с трите законови разпоредби на чл. 87 от Закона за публичните финанси, чл. 29 от Закона за социалното осигуряване и чл. 19 от Кодекса за социалното осигуряване, коментира Петкова.

„В закона е предвидено приоритизиране на разходи. Приоритетни са плащанията за пенсии, социални помощи и заплати“, посочи още тя.

Водещи новини

Още новини