Антон Златанов: Усилено се чистим от "гнилите ябълки", не е честно някой да си приписва самостоятелно заслугата за Шенген

БНТ
share

"Не е честно някой да си приписва самостоятелно заслугата за пълното ни членство в Шенгенското пространство. Затова са работили много политици и много хора от професионалното ръководство на МВР. В крайна сметка работихме много здраво", заяви главен комисар Антон Златанов, шеф на Гранична полиция в "Денят започва" по БНТ.

Той припомни, че на 12 декември ще се вземе политическото решение за присъединяване на страната към Шенген, което не би било възможно без професионалната работа на екипите.

"С Румъния сме екип на професионално ниво, но ние сме външната граница на ЕС и не трябва да се подценяваме - свършихме много работа. Мигрантският поток вече не е през нас. Ситуацията по българо-турската граница остава под най-голямо внимание за нас. За последното денонощие има над 70 опита за нелегално преминаване на границата и нито един преминал нелегално границата. Разбили сме 12 големи групи за нелегален трафик - наблюдавали сме ги дълго време, за да съберем достатъчно доказателства и лидерите и организаторите им да влязат в затвора", обясни главен комисар Златанов.

Според него посрещаме хора на "Фронтекст", които да са по българо-турската и по българо-сръбската граница. Смесват се наш и чуждестранен колега и се получават прекрасни екипи. У нас е най-натоварената сухоземна граница на ЕС.

Премиерът Главчев ще посети граничния пункт на Дунав мост 2 при Видин

"Тук работят хора от Гранична полиция, жандармерията, Българската армия. През тази година щатът се увеличи с 1200 души, стартира кампания по назначаване на служители, над 2600 са кандидатите. Превърнахме работата на граничния полицай в привлекателна и интересна. Хората ни се занимават с проблеми на другите, трябва да ги мотивираме - би следвало да получават достатъчно възнаграждение. Сега новопостъпилите получават по 1300 лв. Усилено се чистим от "гнилите ябълки" и когато има такива случаи, се оповестяват и виновните се отстраняват - и се осигурява комфорт на честните служители. Няма как да се практикуват дълго време корупционни практики - ако има негативни сигнали, западните служби нямаше да ни считат за коректен партньор. Всички компрометирани участъци на оградата по границата с Турция се възстановяват. Всяка смяна на патрулите започва с оглед на целостта й. Миналата година обявихме обществени поръчки, но те се движат бавно. На 100 км от оградата нямаше видеонаблюдение, сега започва изграждането му. Когато двама родители имат спор по пътуване на децата им, единият да подаде жалба в съда - това е практиката за Шенгенското пространство", допълни шефът на Гранична полиция.

Водещи новини

Още новини