БСП - Обединена левица внесе обещания по време на кампанията нов Законопроект за несъстоятелност на физическите лица. Вносителите подчертават, че според социологическо изследване този закон се чака и одобрява от над 70% от българските граждани, съобщават от коалицията.
Законът е изключителни важен за хората изпаднали в т.нар „дългово робство“, за кредиторите, на които дава възможност да получат част от вземането си, за икономиката, защото ще извади от сивия сектор хиляди работници, за социалната система и за държавата, защото ще спре потока към „Терминал 2“.
В законопроекта съобразно доходите, имуществото и задълженията на длъжника се предвиждат алтернативни процедури. Те се включват в три групи решения - за обявяване в несъстоятелност с одобряване на погасителен план, за обявяване на длъжника в несъстоятелност с ликвидация на имущество и за обявяване в несъстоятелност при липса на доходи и имущество.
Обявяването на длъжника в несъстоятелност с опрощаване на остатъка от задълженията е предвидено да стане след изтичане на достатъчно кратък период от време, през който длъжникът извършва частични плащания или се осребрява негово имущество. За длъжници, които не разполагат с имущество и нямат доходи – периодът е едногодишен.
Опрощаването става с отделен акт на съда като се извършва проверка за изпълнение на предвидените задължения. Във всички случаи обаче се запазва несеквестируемостта на доходите и имуществото на длъжника, а предвидените кратки срокове и възможността за обжалване гарантират бързината и справедливостта в производството.
Производството по несъстоятелност следва да е достъпно и най-вече за лица, изпаднали в трайни финансови затруднения поради обективни причини - безработица, здравословни проблеми, загуба в семейството, природни бедствия и др. подобни. С него се дава втори шанс на физически лица, потребители и на физически лица, извършващи стопанска дейност, без да са регистрирани като търговци.
В основата му е залегнала възможността за справедливото споделяне на тежестта от свръхзадължеността между кредиторите и длъжника-физическо лице.
Законът е изработен от Изправи се България, част от коалиция БСП- обединена левица и внесен за първи път от Мая Манолова още през 2019г., но до момента не е приет благодарение на натискът на банково лоби, ЧСИ и монополисти. Вносителите изразяват надежда, този път нуждата на българските граждани да надделее над партийните и други интереси и той да бъда приет.