Божанов, ПП-ДБ: Постове срещу политики е грешен тип сделка

Булфото (архив)
share

Не виждам някой да е стартирал процес, с който да се стигне до този избор. Всеки казва, че му се дължи нещо. Това каза в интервю за БНР Божидар Божанов от ДБ по повод повторния опит днес да се избере председател. 

на парламента след блокажа на двете кандидатури – на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ. Той уточни, че в ПП-ДБ продължава обсъждането колко е аргументирано тактически отново да издигнат тяхна кандидатура.

Предложението на ИТН най-възрастният депутат – Силви Кирилов, да оглави парламента до избор на титуляр на поста на пръв поглед изглежда примамлива опция – "отпушваш парламента, но председател винаги формира мнозинства", посочи Божанов.

Ген. Атанасов: Партиите не се харесваме, но някой трябва да поведе хорото

"Изборът на председател е натоварено с очакване за мнозинство. Затова не може без да има яснота, най-малкото около законодателна програма, да се премине през такъв избор."

Борисов подписа пред камера писмо, което ни изпрати, но това е само малко парче от санитарния кордон, който искаме. Никой никога не е правил явна коалиция с Пеевски, когато вече е имал власт и влияние, поясни Божанов в предаването "Преди всички".

Целта на санитарния кордон не е Пеевски да не е формално в изпълнителната власт. Целта на кордона е да бъдат ограничени и премахнати инструментите за нелегитимно влияние, с които той разполага и с които по недемократичен път се е сдобил, подчерта той.

"Затова този кордон трябва да е траен и плътен. Първите ключови  стъпки са в декларацията, която предложихме. Тя не е просто маркетингов и пиар ход, който развяваме."

Сегашният ВСС гази през решения на Конституционния съд, отбеляза Божидар Божанов относно някои от условията, които от ПП-ДБ поставят, едно от които е този състав да не избира следващия главен прокурор – "политическата цел е да бъде спрян този избор".

Той изтъкна още, че ще настояват за законодателни мерки за прилагане на санкциите по "Магнитски".

"Имаме подготвени изменения в Закона за мерките срещу изпиране на пари, с които да се направят максимално големи проверки, т.нар. разширени комплексни проверки не само на санкционирани, но и на свързани с тях лица, да се ограничи прането на пари.

Например, купуването на гласове с какви пари става? С купуване на гласове може би се перат пари. Пеевски, разполагайки с чадърите на разследващите органи и на прокуратурата, е абсолютно безнаказан да си купи колкото гласове има за продан и след това да се окаже, че купуване на гласове по документи няма."

В тази политическа криза никой на никого не вярва. Това недоверие е по подразбиране. Но трябва да има съгласие по темите, които са в основата на тази криза – "че съществуват механизми за завладяване на държавата по абсолютно нелегитимен начин", коментира Божидар Божанов. По думите му, с 30 народни представители Делян Пеевски "има институции като за 250".

Понятието за равно отдалечения премиер е било изтърбушено по време на кампанията, отчита Божанов. Той заяви, че премиерът следва да е "неполяризираща фигура", която няма да взриви партийните ядра.

"Постове срещу политики е грешен тип сделка. В такъв тип сделка – аз ще съм премиер, обаче ще ви изпълня приоритетите, това не е адекватен политически разговор."

Божанов е категоричен, че искането за освобождаване на институциите от корупционно влияние не може да бъде приемано като червена линия.

"Прокуратурата, разследващите органи, антикорупционната комисия се използват в някои моменти като чадъри, в някои моменти като бухалки."

Водещи новини

Още новини