Росен Христов: Два нови блока на АЕЦ "Козлодуй" най-рано до 15 г. и срещу $15 млрд.

Bulphoto (архив)
share

Служебното правителство подписа договор за обследване на изграждането на нови мощности на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй". Той беше тържествено подписан в гранитната зала на Министерския съвет от премиера Главчев, министъра на енергетиката и шефовете на "Уестингхаус" и "Хюндай".

"Този договор не е за изграждане на самите мощности. Това е фирмата, създадена с цел изграждане на двата нови блока на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Този договор е очакван, нищо ново няма, след изпълнението му ние ще получим необходимата информация колко е бюджетът за двата блока, срокове за изграждане. Този договор е важен, за да се вземе крайното инвестиционно решение, предполагам, че ще се изпълни до година и половина", заяви бившият министър на енергетиката Росен Христов в студиото на "Денят ON AIR".

По думите му изграждането на двата блока ще отнеме поне 101-5 г. А практиката показва, че тези срокове се удължават.

Иван Хиновски обясни защо страната ни не може да ползва оборудването за АЕЦ „Белене“

"Повечето проекти надхвърлят бюджета и сроковете. Моят личен опит, когато строихме в Словакия електроцентрала - заради политически търкания, бюджетът и сроковете бяха многократно надхвърлени", каза Христов.

Договорът е за изграждане на двата блока по новата технология AP 1000. Първият такъв блок скоро беше завършен в САЩ.

"Първият строеж винаги е много по-сложен и скъп. Това е площадка, на която работят 10 000 човека. Нямам никакво съмнение за сигурността. САЩ не биха направили никакъв компромиси със сигурността, ако там е проверено - не се съмнявам", категоричен е бившият енергиен министър.

В ефира на Bulgaria ON AIR той добави, че е необходимо и обезпечаването на проекта откъм специалисти.

"Въпросът е отсега да знаем какви хора ще вземем, откъде ще е финансирането, което трябва да върви паралелно с инжeнеринговата дейност. Говорим за бюджет от десетки милиарди - оптимистичните прогнози са за 15 млрд. ", уточни Росен Христов.

Бившият енергиен министър не изключва вероятността "Булгаргаз" да се води към фалит.

"Има поръчан газ съобразно потенциални потребления и ако му свият пазара и газта, която трябва да купим няма да можем да я доставим... Не знам дали умишлено се води към фалит. Частните търговци се облагодетелстват, никой не гледа цялата картинка и никой не го поставя този въпрос, всички казват - държавните предприятия са като част от държавата. Но те функционират като търговски предприятия. Забранено е държавата да има намеса в полза или ущърб. Важно е Европа да се намеси и да се решат тези проблеми", призова Христов.

Водещи новини

Още новини