Тристранката не постигна съгласие за 1077 лева минимална заплата от 1 януари догодина

Нова телевизия
share

Заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество приключи без постигнато съгласие по проекта на постановление на Министерски съвет, според който минималната работна заплата (МРЗ) се увеличава с 15,4% от 1 януари 2025 г., или сегашните 933 лева достигат 1077 лева. След години на спорове между бизнес, синдикати и държава, според проекта тя вече се изчислява като процент от средната за страната. 

По време на обсъждането проектът беше подкрепен от синдикатите, а работодателите се обявиха "против".

Това е 50% от брутната средна работна заплата. Не се постигна съгласие между социалните партньори. Ние ще продължим да работим за прилагане на директивата за определяна на минималната работна заплата със съответните критерии. Разговорите ще продължат, за да транспонираме тази директива в срок, обясни служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов.

Ръстовете на доходите и на МРЗ през последните години не само в България са повече и ние не сме първи като общ ръст на МРЗ, каза Пламен Димитров, президент на КНСБ. Димитров посочи, че в КНСБ са съпоставили данни от Евростат за миналата година и за предходни години, които показват съотношението между законоустановените МРЗ спрямо средните брутни заплати, и са установили, че в България това съотношение за 2022 и 2023 г. е най-ниско сред държавите, в които има  законоустановена МРЗ. По думите му нарастването на МРЗ не пречи на конкурентоспособността на икономиката, в момента в страната има едни от най-ниските нива на безработица, броят на нискоквалифицираните работници, които се наемат на МРЗ, се увеличава и по този начин се стимулира заетостта, от което се повишава потреблението и има ръст в икономиката

Тристранката се събра, за да обсъди размера на минималната заплата за 2025 г.

Сумата от 1077 лв. МРЗ прави 836 лв. нетна заплата, каза икономистът от КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. МРЗ е ниво на възнаграждение, под което не може да се пада, а това, че мерим с брутната средна – знаем как се измерва тя. Още сме на дъното на Европа по отношение на подоходните неравенства, заяви Кацарчев, като даде за пример почасовото заплащане на българските студенти в САЩ, които получават 16-20 долара на час за бране на боровинки и това според него е една от причините в страната ни да липсва работна ръка.

Работодателите се обявиха против правителственото предложение. Предлагаме за следващата година да не се определя нов размер на МРЗ, докато не се транспонира директивата на Европейския съюз за адекватни минимални работни заплати, посочи Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България. 

Министерството на финансите е разработило цялостен пакет от мерки, като водещи са мерките за икономическо развитие и социален просперитет. Бюджетът не е приходи и разходи, той трябва да осигурява икономическото развитие на страната. Мерките ще бъдат обсъдени следващата седмица на експертно ниво, за да чуем становището на партньорите. След това ще бъдат обсъдени със сдружението на общините, заяви след заседанието на НСТС министърът на финансите Людмила Петкова.

Създава се работна група в Министерството на труда и социалната политика, за да се постигне съгласие между социалните партньори за определяне на минималната работна заплата за страната за 2025 г., стана ясно още на брифинга.

 

Водещи новини

Още новини