Конфликтът в Близкия изток: Няма пряка заплаха за България, но се повишава рискът от терористични атаки

share

Към момента няма пряка заплаха за страната ни. Това заяви президентът Румен Радев след извънредното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). 

Всичко по темата:
Войната на Израел с Хизбула, Хамас и Иран 3421

Повишава се рискът от увеличаване на миграционни потоци към нашата страна. Повишава се възможността от извършване на терористични атаки. Трябва да продължат усилията за евакуацията на българските граждани от региона, както и за освобождаване на сънародниците ни от кораба "Галакси Лийдър", посочи държавният глава. 

Ние се присъединяваме към призивите на международната общност за деескалация, за въздържане от употреба на сила и за недопускане въвличането на други държави, което би било заплаха не само в регионален, но и в глобален мащаб, заяви Радев. "Съветът счита, че е неотложно незабавното прекратяване на бойните действия и полагането на допълнителни усилия за диалог и намиране на мирен изход от ситуацията, базиран на международното право, добави Радев. 

Започна извънредното заседание на КСНС заради ситуацията в Близкия изток

КСНС отправя следните препоръки към изпълнителната власт: 

1. Да продължи прилагането и при необходимост да се засилят предприетите превантивни мерки за недопускане на терористични актове на територията на страната, както и на територията на дипломатическите ни представителства и българските военнослужещи в мисии и операции зад граница;

2. Да продължат усилията за евакуация на българските граждани от региона на конфликтите, както и сънародниците ни от екипажа на "Галакси лийдър";

3. Да се набележат и по необходимост приложат допълнителни мерки за охрана на държавната граница и противодействие на засилен миграционен натиск;

4. Да се засили сътрудничеството със сродни служби за сигурност за осигуряване на своевременен мониторинг на средата за сигурност с цел противодействие на терористични заплахи;

5. Да се извърши преглед и при необходимост да се актуализира националния план за противодействие на тероризма;

6. Да се оценят икономическите рискове пред страната, да се извърши преглед на стратегическите резерви и при необходимост те да се допълнят. 

"Това становище и препоръки бяха приети с голяма мнозинство, само един член на КСНС гласува против", уточни президентът. 

Ние сме в центъра на този по-широк регион на нестабилност - на север е Украйна, на юг е Близкия изток, на запад - Западните Балкани, на изток от нас е Кавказ. Обединихме се около позицията, че гарантиране на сигурност в свят с голяма динамика на геополитическите процеси е основна задача на държавното ръководство и изисква постоянни усилия за развитие на всички елементи от системата за националната сигурност – службите, МВР, МВнР, МО, въоръжени сили и дори отбранителната индустрия. На тях разчитаме да действат адекватно при криза, отбеляза Радев. 

По време на заседанието е обсъдена и тенденцията за повишаване на БВП за отбрана в НАТО. "Ние отиваме на 2,5% за отбрана, трябва сериозна преценка как ние ще стигнем до този процент без да ощетяваме станалите сектори, но трябва да осигурим адекватни действия в тази сложна среда за сигурност", каза Радев.

Всичко по темата:
Войната на Израел с Хизбула, Хамас и Иран 3421

Водещи новини

Още новини