Министерството на вътрешните работи опроверга анализа на Института за пазарна икономика.
Припомняме, преди дни ИПИ излезе с данни, че България отделя най-много пари от брутния си вътрешен продукт за полиция и сигурност спрямо останалите страни от Европейския съюз.
От МВР обаче отбелязват, че представената картина се основава на непълни данни, поради което не отговаря на действителността. Освен това не била разчетена правилно информацията, посочена в сайта на Министерството на вътрешните работи, по отношение на структура и щат на областните дирекции на МВР. В анализа не са включени и районните управления, които са част от структурата на областните дирекции.
От ведомството посочват, че към днешна дата 86.6% от щата на ОДМВР и СДВР е зает от служители, изпълняващи дейности "на терен". Общо 11 149 служители с полицейски правомощия работят в главните дирекции на МВР (ГД "Национална полиция", ГД "Борба с организираната престъпност", ГД "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма", ГД "Гранична полиция"). Уточнява се, че в структурата на ведомството влиза и ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".
Средният процент на общата администрация за ОДМВР и СДВР е едва 10%, която подпомага директорите в качеството им на второстепенни разпоредители с бюджет.
Посочва се, че към 20 август тази година относителният дял на общата администрация спрямо щатната численост на МВР, определена с Устройствен правилник, е едва 12.52%. Това нарежда Министерството на вътрешните работи на второ място сред останалите ведомства по най-нисък относителен дял на общата администрация.
Изтъква се и че освен полицейски органи и органи по пожарна безопасност и защита на населението в МВР съществува и специализирана администрация, която изпълнява специфични дейности и функции. В нея са включени служителите на: Дирекция "Национална система 112"; Дирекция "Български документи за самоличност"; Академията на МВР; Националния институт по криминалистика; Института по психология; Медицински институт и др.
За периода май 2009 г. - юли 2024 г. щатната численост на МВР е намалена с 14 658 щатни бройки. През втората половина на 2009 г. на ведомството са възложени допълнителни дейности, за които не са отпуснати нови щатни бройки.
От МВР изтъкват, че предоставят тази информация като аргумент срещу некоректното интерпретиране на действителността, омаловажаващо усилията на институцията за гарантиране сигурността на гражданите.
Припомняме, според доклада на ИПИ в областните дирекции на МВР са заети над 25 000 души, като от тях под 3 000 са заетите с охраната, противодействието на престъпността и разследването. На регионално ниво под 10% от общата численост на областната дирекция са полицаите "на терен" в областите Смолян, Силистра, Кърджали и столицата. Най-много - близо 15% - пък е делът им в областите Перник и Ямбол.
Относно нивото на престъпност в различните области ИПИ посочва, че най-голяма е натовареността на полицаите в областите Враца, Варна и столицата, където се регистрират по над 30 престъпления годишно средно на един полицай, зает с противодействие на престъпността и разследване. Двойно по-малко пък са те в Смолян и Кърджали - около 15 престъпления на полицай.
Според анализа в Северозапада като цяло има сравнително много престъпления и малко полицаи.