Законопроектът за вендинг машините на „Възраждане”, който реално е на „ДПС-Пеевски”, няма да реши проблемите на хората в малките населени места, а може да доведе до повече проблеми. Йордан Цонев лобира за такъв закон от три години и най-накрая намери златен пръст за него от „Възраждане". „Продължаваме Промяната - Демократична България” настоява законът да не се приема в 50-ото НС, за да има време за по-широко обсъждане на текстовете с всички заинтересовани страни, вместо предизборен популизъм. Това написаnd от пресценъта на ПП-ДБ.
Публикуваме цялата позиция на формацията без редакторска намеса:
- В опит за подобряване на предложения законопроект, ПП-ДБ предложихме корекции, които да задължават всички лекарства във вендинг машините да са медикаменти без лекарско предписание. Добавихме и изискването автоматите да са поставени само там, където наистина липсват аптеки.
- Приоритет по темата за аптеките трябва да е качеството на фармацевтичните грижи и гарантирането на сигурност за здравето на пациента, затова настояваме за по-задълбочена дискусия по темата, в която да се включат общините, съсловните организации и експертите фармацевти.
- Отпускането на лекарства не е само търговска дейност. Фармацевтът е специфична професия, не е продавач зад щанд, а второ ниво на сигурност и гарант за нашето здраве. Фармацевтите преминават през висококвалифицирана подготовка, интензивно обучение и практически опит, за да гарантират безопасното и ефикасното използване на лекарства.
Достъпът до лекарства на хората в отдалечени места е важна тема и ПП-ДБ доказа, че решения има. По данни на Българския фармацевтичен съюз в 7 области, в които до преди година нямаше денонощна аптека, вече има разкрита такава, благодарение на методиката, която беше въведена в края на януари 2023г. по инициатива на ПП-ДБ. Тя дава стимули за разкриване на аптека в малко населено място и доказа, че е правилната политика за увеличаване достъпа до лекарства.
Законът на „Възраждане”, или по-точно на „ДПС-Пеевски”, търси краткосрочни политически дивиденти в условията на предизборна кампания, а за „Възраждане” най-вероятно е и опит да си осигури предизборно финансите. Умишлено или недомислено, той е написан така, че може да създаде предпоставки за масови фалити на малки и средни аптеки, пране на пари, монополизиране и нелоялната конкуренция, както и увеличаване на безконтролното отпускане на лекарства.