Правителството не изключва възможността в бъдеще служител на НСО да бъде избран за президент и затова разписва подробно какво се случва с него в проектозакона за разузнавателната служба, пише "Труд".
При изтичането на мандата на такова лице то трябва да бъде възстановено на работа в службата в 14-дневен срок. Излиза, че бивш президент може да се наложи да охранява настоящия държавен глава. В закона за новата Държавна агенция “Разузнаване” (ДАР) също пише, че ако разведчик поеме държавното кормило, мястото му се пази. Проектозаконът за НСО, проектите за цивилното и военното разузнаване, както и устройственият закон на специалните служби бяха публикувани на интернет страницата на Министерския съвет.
Гардовете не могат да използват физическа сила срещу бременни и деца освен в случаите на масови размирици, пише в проекта.
Националната разузнавателна служба, която ще наричаме вече ДАР, ще може да изготвя лични документи за служителите си, но с чужда самоличност. Тя ще има право да извършва документално юридическо прикритие на други свои дейности. За нея няма да важат два закона - за защита на личните данни и за достъп до обществена информация. ДАР ще информира едновременно президент, премиер и шеф на парламент. За разузнавачите се предвижда безплатно погребение. За семействата - безплатно пътуване в страната веднъж годишно.
Президентът ще може да участва лично в заседанията на Съвета по сигурността към Министерския съвет, председателстван от премиера. Това е записано в проектозакона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност на България. В мотивите на вицепремиера Цветан Цветанов не се споменава нищо за това дали участието на държавния глава в консултативен орган към премиера не нарушава субординацията в държавата.
Всички охранявани от НСО лица - президент, шеф на парламент и премиер, ще са длъжни да се съобразяват с указанията, които държавните гардове им отправят. Управниците нямат право да отказват охрана, но ще бъдат задължително информирани за заплахите към тях.