На практика предизборната кампания започна. Затова ще помоля за точност и аргументираност. За съжаление 50-то НС не излъчи правителство и ние отново отиваме на предсрочни избори. За тази цел трябва да се назначи служебен министър-председател. Това заяви президентът Румен Радев по време на консултациите с политическите партии за бъдещия служебен кабинет, предаде репортер на Novini.bg.
Той се обърна към депутатите, че след промените в Конституцията изборът на служебен премиер е силно ограничен.
„Ние не трябва да бавим процеса. Трябва да има яснота в държавата за нейното управление. Очаквам да чуя вашите становища и как вие виждате пътя напред“, заяви държавният глава, след което даде думата на представителите на представителите на най-голямата парламентарна група в НС – ГЕРБ-СДС.
"Нашето категорично мнение е, че политическите партии не бива да се бъркат и да дават съвети и напътствия какъв да бъде служебният кабинет и кои да бъдат номинирани за премиер и министри. Не бива по определен и желан дизайн да се определи кой да бъде служебен премиер", заяви депутатът от ГЕРБ Росен Желязков на консултациите при президента.
„Единственият коментар, който ще си позволим по отношение на този процес е свързан с основното задължение на този служебен кабинет - честни избори. И друг път сме казвали, че нямаме доверие в сегашния вътрешен министър. Имаме достатъчно лични впечатления за това, че има проблем. Нашият призив към вас е да го вземете предвид и да се потърси друг ръководен състав на МВР”, обърна се Николай Денков от „Продължаваме Промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) към Румен Радев.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изтъкна: "Нещата са ясни. Вие имате възможност да избирате между хора в ограничен състав". Той отбеляза, че за "Възраждане" на този етап няма подходяща фигура за министър-председател. "Честно казано, е хубаво да се казват нещата такива, каквито са. Защото българските граждани не харесват лицемерието на българските политици".
Президентът поясни, че е нелепо да се твърди, че ще бъде подменен председател на НС, за да има удобен служебен премиер. „Така не може да се говори за председател на Народното събрание. Политикът трябва да работи с визия напред, когато се избираше председател на НС. Моята позиция е била в защита на парламентаризма“, подчерта той.
Йордан Цонев от ДПС заяви: "Няма как да подмина нелепостта на обсъждането на председателя на нашата парламентарна група точно тук. И второ - да се говорят откровено неистини. От уважение към вас и институцията ви, моля да не допускате тази грешка. Ще отбележа само, че Домовата книга няма никакво отношение към господин Пеевски. Това мога да го докажа съвсем лесно, но не е предмет на консултациите". "Колкото по-скоро приключи работата на този парламент, толкова по-малко опасности за законодателството и финансовата стабилност. Дано служебният кабинет бъде съставен възможно по-бързо", смята той.
Борислав Гуцанов от БСП отбеляза, че от партията настояват новият служебен премиер да бъде равно отдалечен от всички партии. Той изтъкна основната задача на бъдещото служебно правителство е да проведе честни и почтени избори. „За три години това ще бъдат седмите предсрочни избори, което не е нормално. Според нас ще има още една задача – до 30-31 август трябва да бъде номиниран кандидат за еврокомисар на България. Нека тези разговори бъдат максимално ясна публична основа”, призова Гуцанов.
Тошко Йорданов от ИТН заяви: "Ние срещнахме подкрепа от половината депутати. Това, че една политическа партия и нейният лидер имат зависимости от една политическа коалиция... Не означава, че вината за върнатия мандат е наша. Домовата книга, заложена от ППДБ, ГЕРБ и ДПС, е такава, каквато е.
Радев не спомена нито едно име, спрягано за бъдещия служебен премиер. "Ще взема крайно решение възможно най-най-бързо, както и датата на изборите", заяви той.
Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка (БНБ), председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.