На политиците ни най-сериозно им липсва държавническа визия, политически умения, умения да водиш преговори, както и им липсва политическа визия. Това коментира журналистът и автор на подкаста „Контракоментар“ Асен Генов в интервю пред БНР за качествата на политиците, за водене на преговори, за да има България редовно правителство с третия мандат.
„Не бих ограничил диагнозата до третия симптом – третия мандат. Бих я разширил, през последните години най-сериозно липсва държавническа визия, умения да водиш преговори и, не на последно място, липсва политическа визия. Като обединим тези 4 симптома на общата диагноза, това е умението да създадат у хората усещане за перспектива, гласувайки за една или друга политическа сила. До момента българският избирател гласува основно с идеята как да накаже лошия и да прецака този, когото не харесва“, анализира политическата картина Генов.
Той попита откъде идва тази увереност на Тошко Йорданов и Станислав Балабанов за третия мандат, защото още преди първия мандат обявили, че третият ще отиде при "Има такъв народ".
„Дали не се дължи на симпатията, която ИТН имат към президента и той към тях?“, пита риторично Генов.
Според него лидерът на Възраждане Костадин Костадинов се опитал да хвърли мост към ПП-ДБ, заявявайки, че могат да предложат компромисен вариант на кабинет, но не получи третия мандат.
Блогърът е категоричен, че на нашите политици им липсва култура на водене на преговори и да се водят такива за съставяне на редовно правителство пред медии не е добър вариант.
„Заявката на Йорданов и Балабанов за пълна публичност и прозрачност, разбирайте медии, по-скоро показва, че наистина не им е позната технологията на политическия разговор. Все още ИТН гледат на политиката като някакво шоу. Аз съм с разбирането, че воденето на политически преговори е деликатно занимание, страните имат различно мнение, иначе щяха да са в една партия, и трябва внимателно и балансирано да се проведат, без да мислят как изглеждат пред кадър. Нормално водене на преговори за устойчиво и редовно правителство означава да водиш спокоен разговор, без да се оглеждаш в обективите, как ти стои сакото. И накрая, да информираш през медиите, какво сте постигнали като съгласие и къде сте се разминали. Уви, това умение не го притежават българските политици“, каза Генов.
Той е категоричен, че България трябва да има редовно правителство.
„В България не стои фундаменталния въпрос дали политически лидери с хипертрофирало его ще се разберат, намираме се в напрегната международна ситуация и съм склонен да приема разбиранията, че се променя глобалният световен ред, докато България се управлява от главния счетоводител на държавата. Самият той не е ясно дали той управлява МВнР или външно управлява него? В ситуацията на войни – в Украйна и Израел, генерираме само дипломатически скандали – назначението на посланика в Украйна е показателен. Убеден съм, че на дипломатическия корпус им прави впечатление точно това“, коментира Асен Генов.
И допълни, че европейската перспектива на България трябва да накарат хората да мечтаят: "Мечтата на българина за ЕС трябва да бъде възобновена. Започва процедура за попълване на ЕК, ще се говори за комисари и тук ролята на едно правителство е огромна. Темата за сигурността в Европа - въпросът за България в ЕС и Шенген не е само опашката на границата с Гърция, а също бизнесът. Нашите политици и тази форма 2 в 1 - премиер и външен министър, далеч не могат да дадат отговор на този въпрос, а това е константен проблем. Това са важни въпроси, които могат да върнат вярата и мечтата на българина за ЕС."