Спорната позиция за срещата на върха на НАТО: Депутатите изслушват Главчев и Запрянов на закрито заседание

Булфото
share

Депутатите изслушват служебния минисър-председател Димитър Главчев и служебния министър на отбраната Атанас Запрянов относно позицията на България на срещата на върха на НАТО. 

В началото Корнелия Нинова поиска от премиера и служебният министър да разсекретят декларацията или изслушването да бъде на закрито заседание. Единственото секретно са договори с други страни членки, които се разсекретяват по специален начин, отговори служебният премиер.

Дмитър Главчев потвърди, че страната ни няма да изпраща войски в Украйна. 

Той припомни думите на Йенс Столтенберг "НАТО е отбранителен съюз и е намерен начин как да се помага на Украйна, без да се включваме във войната". "Мотивите ми да попитам НС кой да представлява страната е, че ние сме служебно правителство и позицията ни трябва да бъде разгледана от народните представители. След като видях, че няма единна позиция - поканих президента да бъде ръководител на делегацията. Защо той отказа е негово лично мнение. Имаме състав на делегацията. В позицията няма нищо притеснително. Отчетени и защитени са националните интереси на България. Отчетени са съюзническите интереси", посочи Главчев. 

Депутатите изслушват премиера Главчев и военния министър Запрянов

Министър Атанас Запрянов заяви, че няма позицията няма как да бъде разсекретена, защото "се базира на секретни документи на НАТО. Това са документи разработени в Алианса, не в България". "Не е вярно, че българската позиция ще стане известна на света. Заседанията на срещите на високо равнище са закрити. Само в преамбюла по време на откриването присъстват медии, след което, когато делегациите представят тези позиции, няма да има медии. Те остават вътрешни за протокола на НАТО по отношение на вземането на решения", коментира още министър Запрянов. 

Министърът информира депутатите за проведеното заседание на Съвета на министрите на отбраната на 13 и 14 юни тази година. "По време на срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО дискусиите се проведоха изключително в контекста на продължаващата агресия на Русия срещу Украйна и подготовката на срещата на държавните и правителствените ръководители от 9 до 11 юли . Първостепенните теми бяха развитието на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, в това число повишаване на отбранителния и индустриален капацитет на страните членки, както и продължаването и засилването на оказваната помощ за Украйна. Общо на тази среща бяха дискутирани 32 документа. Сред разгледаните документи са такива, свързани с отбранителните планове на НАТО, планирането и индустрията, подпомагането на Украйна в различни области, повишаването на устойчивостта на Алианса, иновационните  технологии, хибридните влияния на трети страни, както и сътрудничеството на ЕС с Африканския съюз, посочи той. 

По време на заседанието бяха обсъдени усилията за увеличаване подкрепата за Украйна, както и координирането на НАТО и ЕС за оказване на политическа и практическа подкрепа на страната. Министърът на отбраната на Украйна представи актуална информация за агресивната война на Русия срещу Украйна, както и за най-спешните потребности на страната и напредъка на реформите по отношение на сигурността и отбраната. Съюзниците потвърдиха, че ще продължават да оказват помощ за страната. Те заявиха своето убеждение, че подкрепата за Украйна е също в интерес на нашата собствена сигурност. Обсъдихме още ролята на НАТО при координиране и предоставянето на помощта за Украйна и предложението на генералния секретар на НАТО за многогодишен финансов ангажимент за страната, посочи Запрянов. 

Президентът Радев няма да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон

На въпрос на ДПС какво в позицията е смутило президента Радев, довело до отказа му да участва на срещата на върха на НАТО, Главчев отговори: Това е лично решение, така че няма как да го коментира. Какво му е смутило - само той може да каже. Това е пример как да си взаимодействат институциите. Очевидно има лични мотиви.  

Тошко Йорданов поиска закриване на изслушването на премиера и министъра на отбраната. Предложението бе прието със 106 гласа "за", 37 "против" 54 "въздържали се". 

"Това, което изчетоха Димитър Главчев и министъра на отбраната общи приказки е вярно, като съдържание няма нищо общо с документите в секретно деловодство. Има неща, които на тази среща България ще трябва да потвърди, или да не се съгласи. Президентът Радев е абсолютно прав, когато е отказал да защитава подобна теза пред партньорите ни в НАТО. Предлагам заседанието да е закрито, да се изчете документа и да видите, че има неща, за които Народното събрание не е давало санкция", обоснова се Йорданов.

Водещи новини

Още новини