"Силно смущаващ е отказът на президента Румен Радев да ръководи българската делегация на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Това увеличава усещането за политическа криза в страната - за различия в позициите на основните държавни институции", това каза пред БНР бившият министър на отбраната Ангел Найденов и бивш депутат от БСП.
"Случващото се много бързо достига до останалите страни от НАТО. Това е един силно смущаващ факт, да не кажа, че това е твърде скандална тема", добави събеседникът на медията.
"След информацията за приета от Министерски съвет рамкова позиция на страната, очевидно готвена без предварителни консултации или, ако е имало такива, е било игнорирано мнението на държавния глава. Не е особена изненада, че президентът Радев изразява несъгласие с някои от тези позиции", добави той.
Найденов посочи, че не очаква промяна в рамковата позиция на България до срещата във Вашингтон и не мисли, че президентът ще промени своята позиция по отношение на Украйна.
"В предишни парламенти, а и в този - има достатъчно гласове, които подкрепят тъкмо тази позиция, по отношение на военната помощ за Украйна и другите ангажименти, които се очаква да бъдат част от решенията във Вашингтон", каза бившият министър.
По думите на Ангел Найденов се очертават 5 основни теми, които ще бъдат фокус на дискусиите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон.
"Централна тема е продължаване на военната помощ и на подкрепата за Украйна. Втора - укрепването на възпиращите и на отбранителния потенциал на Алианса. Трета - гарантиране, че съюзниците изпълняват и ще продължават да изпълняват ангажиментите си да инвестират в собствената си отбрана, както и в колективната отбрана, достигайки нивата от 2%, а някои страни вече предлагат и увеличаване до 2,5 и 3%. Четвъртата тема - сътрудничеството на отбранителните индустрии, увеличаване на производствения капацитет на страните членки. Петата тема е укрепване на глобалните партньорства на Алианса с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион", поясни събеседникът на БНР.