Мисля, че Атанасов не трябва да пита президента, а вътрешния министър кои политици получиха охрана още при сглобката, дали тя е необходима и какво означава тази охрана. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, след като по-рано днес на консултациите при президента Румен Радев депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Атанас Атанасов попита държавния глава за появили се в публичното пространство снимки на снайперисти, които се намират по оградата на двора на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Трябва да се запитаме и дали само политиците имат нужда от охрана, защото през последните дни две жени загубиха живота си, а там дори нямаше полицаи. Така че по темата отговори дължи вътрешният министър, заяви Демерджиев.
По думите му охраната на Борисов е назначена отдавна, но в този си вид сигурно е отскоро.
Той обясни, че трябва да има реални данни за физическа заплаха на съответния политик, оттам нататък има служебен ред, по който се назначава охраната.
Проблем на държавността и проблем на демокрацията е, когато политическите лидери са толкова силно охранявани, а обикновените хора нямат никакво усещане за справедливост. Когато политическите лидери мислят само за себе си, това е проблем на държавността, посочи бившият вътрешен министър.
Той коментира и днешното изненадващо явяване пред Централния софийски затвор на обявения за международно издирване и сочен за наркотрафикант Евелин Банев-Брендо.
По думите му това говори, че сигурността по границите ни е по-разхлабена, отколкото в предишни години.
За този човек има данни, че е замесен в най-различни престъпления. Това определено е човек, който не може и не трябва да мине безпрепятствено границата и да се озове пред вратите на Централния софийски затвор. Много искам да чуя резултатите от тази проверка. Искам да видя и човек от МВР който реално ще поеме отговорност, подчерта Иван Демерджиев.
Той обвини служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов, че МВР ебездействало по отношение на купуването на гласове преди изборите 2 в 1 на 9 юни: "Ролята на МВР е много сериозна при провеждането на изборите, за да се противодейства на изборните престъпления. Последните проведени избори имаха два съществени проблема – единият няма връзка с работата на МВР. Това е ниската активност. Станахме свидетели как избирателната активност избухна в малки и изолирани райони. Не е задължително МВР да спрат хората да гласуват, но министърът трябваше да спре хората, които по особен начин мотивират други хора да ходят и гласуват".
Необяснимо е на фона на рекордно ниската избирателна активност как ДПС вдигна резултатите си с 8 хиляди гласа в Кърджали, с почти 7 хиляди гласа в Благоевград. В самия град има по 20 гласа в секция за ДПС, а в отделни общини като Белица активността е много висока. В секция със 75 избиратели са гласували 74 гласа. Има пет недействителни гласове, а другите 69 гласа са за ДПС. В село Бабек от 564 избиратели са гласували 507. От тях 498 души са гласували за ДПС, посочи Демерджиев.
В пловдивския квартал "Столипиново има рязко повишаване на активността в отделни секции. Там ГЕРБ вдига резултата си в пъти. В тези секции по правило се гласува с хартиена бюлетина. Дори не чухме за МВР за акции по време на провелите се частични избори в Хасково. Категорично МВР не си свърши работата, каза бившият служебен министър на вътрешните работи.
Според него още преди изборите се идентифицират потенциалните купувачи на гласове: "Тези хора се преследват и се противодейства. Когато това се свърши, избирателната активност в рисковата секция е 11%. Когато това не се свърши, активността е 50%, а някъде и 100%. Интересно е как досега само 11% е била активността в дадена секция, а на последните избори е 100%. Необяснимо е подобно поведение".