България отстоява позицията да не бъдат намалявани средствата от кохезионните фондове за следващия програмен период. Неотстъпчиви сме в тази посока. Това каза премиерът Бойко Борисов на съвместна пресконференция с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу в Министерския съвет.
С вас, с премиера Туск и много други колеги твърдо отстояваме позицията кохезионната рамка за следващия програмен период да не бъде намалявана. Надявам се, да имаме успех, каза Борисов. Премиерът напомни, че в предприсъединителния период България затвори четири ядрени реактора, изпълнявайки всички норми на ЕС.
Когато сме приемали всички тези решения като държава, сме имали предвид след това тази европейска солидарност, кохезионните фондове, каза Борисов и допълни, че натискът върху България от бежанци и трафик на наркотици изисква много повече усилия. Пет транспортни коридора, които пряко касаят държавите на ЕС, минават през България. България поради некадърност, години наред не сме усвоявали нищо, сега в момента в пъти повече усвояваме пари и пак сме на 25-30 % и догодина се надявам да затворим на 75-80 %, а имаме още 20 % до 100% да си усвоим всичките пари, каза той
Премиерът заяви, че разчита в разговорите днес да се достигне до ангажимент България да работи заедно с ЕС по проектите за удължаване на метрото.
Поне личното съдействие на президента Барозу го имаме, надяваме се и комисарите да го одобрят до летище София и до бизнесцентъра, както и скоростният трамвай, разбира се, и магистрала „Хемус” за следващия програмен период е жизненоважна за Северна България, каза премиерът.
По думите му – когато се изграждат подобни инфраструктурни обекти, се увеличава конкурентоспособността на целия Европейски съюз.
Магистралите, както и жп линиите са артериите, които довеждат инвеститорите, дават възможност за бизнес, туризъм. Археологията, която видяхте, и това, което развиваме в цялата страна, дава самочувствието на нацията за миналото, за настоящето, за това, което съхраняваме за поколенията в бъдеще, каза Бойко Борисов.
Този подземен град, който днес открихме, е на половината от цената, която сме изразходвали за гьола в „Белене”. Когато говорят за референдума, да съпоставим какво можем да направим с нашите си пари за гражданите на България през следващите години и дали трябва да ги заробим там 22 милиарда, каза премиерът.
Борисов подчерта, че стъпка към реалната диверсификация на газовите доставки са и интерконекторните връзки със съседни страни.