Борис Вуйчич, управител на хърватската банка, ни посочи основни ползи от еврото за тяхната страна, предаде репортер на NOVINI.BG.
Хърватия е последната държава, която се приседини към Еврозоната.
Снимка: NOVINI.BG
Сега след приемането на еврото външният дълг е спаднал удивително много, разходите са на нивото на останалите страни, а кредититите за домакинства дори са на по-дробри нива от другите държави.
Според данните еврото не е повлияло на цените на стоките, а доходите са се увеличили и така жизненият стандарт е нарастнал, като през 2024 година се предполага, че това ще продължи.
В заключение Борис Вуйчич благодари за това, че може Хърватия да споделя опита си с нас.
Димитър Радев, управител на БНБ, обясни подробно как и защо Хърватия е влязла в Еврозоната преди нас. Той обясни, че това се е случило благодарение на политиката. "Политическият фактор е много важен", заяви той и поясни, че заради това и цената на забавяне на процеса за присъединяването ни към Еврозоната е висока.
"Еврозоната е чудесна възможност за постигане на няколко важни цели. Тя е възможност обаче, но не и гаранция", напомни Радев.
В заключение съпредседателят на ПП Кирил Петков заяви, че най-важното, което е разбрал е, че цените изобщо няма да се покачат, доходите ще скочат, а лихвите падат."Нека, ако някой ви говори за страхове, да се уповем на фактите", призова Петков.
Снимка: NOVINI.BG
След присъединяването към Еврозоната на Хърватия подкрепата за еврото е нарастнала и дебатите са изключително малко.