Не се гласува за 3/4 от властта в България. От тази власт зависи животът на хората и тя не е в НС. Това са регулаторите. Ние искаме да минат през много трудна и прозрачна процедура и никой да няма контрол над тях. Това заяви Кирил Петков от ПП-ДБ в ефира на Нова телевизия.
Не искаме нито една позиция в регулаторите, искаме да няма политически назначения в тях. Искаме да има такива регулатори и такъв ВСС, че да не зависи нищо от политиците, каза Петков.
Попитан за срещата му със Спас Русев, той заяви, че не е важно политиците с кого се срещат. "Притеснявам се, когато не съм сигурен, че всички тези регулатори работят в обществен интерес. Искам да кажа на ГЕРБ - хора, продължавайте да вървите с нас. Цената на тока зависи от КЕВР", каза той.
Със Спас Русев се познаваме от 10 години, поиска да се видим, влязох в кафето и ме последваха журналисти, каза той и добави, че Русев не е искал информация за регулаторите.
"С ГЕРБ трябва да сме равни. Ако паднем и отидем на избори, то ще е защото ГЕРБ и ДПС искат да имат 2/3 от регулаторите, а ние искаме да сме равни", каза още Петков.
За службите, той заяви: Омръзна ни да се молим. Трябва да сменим хората в службите, там са 30 години. Трябва да не се допуска да съществуват Мартин Нотариуса и Пепи Еврото. Калин Стоянов е отговорност на ГЕРБ и се надявам да даде отговор дали Еврото има някакъв статут на сътрудник, подчерта той.
Разбирам, че трябва да има компромиси, но това, което казвам е, че това правителство - лошо или добро, то работи. Ако се докаже, че има чадър в МВР, то тогава това е съвсем различно, обясни съпредседателят на ПП.
Що се отнася до меморандума, пратен на ГЕРБ, все още от ПП нямат отговор, но на партията на Борисов им трябва време, за да го прочетат и обмислят.
Кирил Петков призова специалирания прокурор да си свърши работата и ако има престъпления около главния прокурор, то те да бъдат разследвани.
Фантазирам си, че ще имаме една държава с работещи институции. Омръзна ми да имаме Пепи Еврото и Матрин Нотариуса, да имаме служби, които хващат шпиони, когато им ги посочат отвън, заяви Петков.
На въпрос каква част от меморандума подлежи на коментари, той заяви, че това е отворена позиция, а не ултиматум. Реформите, за да се случат, трябва да можем да работим с ЕК.Външен министър трябва да бъде Николай Денков, отсече Кирил Петков.