Очаквам НС да подкрепи нашето предложение за създаване на временна комисия за изследване на всички факти и обстоятелства, свързани с изнесени твърдения за зависимости в съдебната система. Това заяви пред БНР Надежда Йорданова - председател на Комисията по конституционни промени в 49-ото Народно събрание и бивш министър на правосъдието. Днес точката трябва да бъде включена в дневния ред на парламента.
Според нея във временната комисия трябва да влязат професионалисти - независими и с характер. По думите й тази комисия може да бъде изключително полезна, защото в резултат на анализите тя може да отправи и съответни препоръки за закона. Най-важното е да установим кой и защо е бездействал в тези години, категорична бе Надежда Йорданова. И добави:
"Нашето настояване е тази временна комисия да си свърши работата, а не да се изправим в ситуация да има само медиен шум без реални последици. Обществената нетърпимост вече е на такива нива, че наш дълг е да не позволим нито едно обстоятелство да остане заметено под килима, а за съжаление виждаме, че няколко години институции са се опитвали да направят именно това".
В интервю за предаването "Преди всички" тя беше категорична, че това е огромен тест за българската прокуратурата. Тя дължи отговори на българското общество, смята Йорданова.
"Надявам се това да не остане поредното неразрешено поръчково убийство. В НС ще направим всичко възможно този случай да не остане покрит, а да излезе наяве, но не само убийството и поръчителите, а цялата схема и група на зависимости около Мартин Божанов".
Институциите проявиха рефлекс за начало на някаква активност, но докато не видя реални действия, не мога да бъда спокойна, изтъкна бившият правосъден министър. Тя настоява за по-голяма прозрачност на институциите.
Според нея най-притеснителното в този случай е, че органите на правоохранителната ни система са се оказали леко изненадани:
"Става въпрос за действия, които са се развивали назад в годините. Включително имаме случаи на двама заплашени съдии. Въпреки тези сериозни обстоятелства, имаме едно притеснително бездействие както от страна на органите на МВР, така от страна на прокуратурата. Следващата тема, която трябва да се обсъди е защо ВСС и Инспекторатът не са се задействали при тези публично известни факти".
Когато Йорданова е била правосъден министър е имала разговори със съдия Цариградска. Тогава тя е била благодарна за осигурената й безопасност, както и тази на семейството ѝ. Но е изразила притеснение, че прокуратурата и следствието се бавят, посочи Надежда Йорданова.
По думите ѝ този случай е показал как съдебната реформа засяга живота на всеки:
"Ако такава група за влияние, престъпна група, може да се намеси в съдебна зала в открито заседание, може да окаже натиск за решаване на едно дело в една или друга посока, това застрашава самия фундамент на правосъдието и засяга всеки един от нас. Изключително важно е прокуратурата да действа бързо и ефективно".