Тошко Йорданов нарече управляващите "нещастници", заедно с "Възраждане" атакуват поправките в основния закон в Конституционния съд

Novini.bg
share

"Има такъв народ" (ИТН) и "Възраждане" съвместно внасят жалба в Конституционния съд (КС), с която атакуват всички 23 поправки, които управляващите приеха в основния закон преди Коледа. 

"След като веднага бяха приети поправките в Конституцията, ние от „Възраждане“ заявихме, че ще предприемем действия за обжалване в Конституционния съд. С нашите колеги от ИТН, които буквално стоят до нас, стигнахме до извода, че ще направят същото. Екипите на „Възраждане“ и ИТН ще работят и паралелно, и заедно едновременно в периода покрай празниците и почивката на парламента. Договорихме се в първия работен ден на новата сесия на Народното събрание да подпишем жалбата и да я внесем в КС. Днес жалбата вече е подписана. 35 страници аргументация по абсолютно всяка една от приетите и променение от това Народно събрание точки", посочи Костадин Костадинов. 

Тошко Йорданов нарече ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС "нещастници" и сметна, че поправките, които са приели в основния закон, доказват, че управляващите не са демократично настроени. "Още когато тази сглобка заяви, че ще пипа Конституцията, казахме, че това е лоша идея и ще я атакуваме в съда. Атакуваме всяко едно нещо, което предложиха. За цялостно творчество те получиха огромна двойка. Това не е само мнение на двете ни парламентарни групи, а и на всички професионални гилдии в областта на правото, включително на любимата им Венецианска комисия, която ги съсипа. За първи път две партии работиха паралелно и едновременно. Надяваме се КС да си влезе в ролята и да не се бави. Ще е интересно да видим има ли политическо влияние в КС в този момент. Опитват се да вкарат политически лица като конституционни съдии, което е изключително доказателство за демократичността на тези нещастници от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС", добави той.

Румен Радев сезира КС за промените в Конституцията

Юристът и депутат от "Възраждане" Петър Петров е човекът, изготвил жалбата до КС. По думите му, приетите от управляващите промени, не са в компетентността на обикновено Народно събрание. "Двете парламентарни групи изготвихме мотивирано искане, с което обжалваме всички 23 параграфа, които промениха Конституцията. Считаме, че са налице фундаментални нарушения на основния закон както по отношение на липсата на компетентност на това Народно събрание да прави такива промени във формата на държавно управление, така и по отношение на нарушение на процедурите и сроковете за приемането на подобни предложения. Също и във връзка с нарушение на основните принципи, въздигнати от Конституцията, като принципа на правовата държава, принципа на разделение на властите, принципа за независимост на съдебната система и принципа за баланс и взаимно контролиране между трите власти. Всички те са нарушени и поругани от приетия и обнародван преди Коледа законопроект. Това, което ни отличава от искането на президента, е, че за разлика от него, ние оспорваме сърцевината на конституционните промени, именно тези в глава „Съдебна власт“. Ще го внесем днес в КС и се надяваме той да отмени всички 23 параграфа на приетия законопроект от 20 декември. Промените в съдебната власт не могат да бъдат направени от обикновено Народно събрание. По същество орязването на правомощията на главния прокурор, разделянето на Висшия съдебен съвет и създаването на нови ръководни органи, промяната на мандатите на ръководителите в съдебната власт и промяната на значението на тези ръководни фигури в съдебната власт не може да бъде извършено от обикновено Народно събрание. То променя и баланса между властите и възможността за взаимен контрол между тях. Орязването на правомощията на президента, който по Конституция има ролята на балансьор между трите власти, е съществено нарушение на Конституцията", коментира той.

Водещи новини

Още новини