Съветът на ЕС потвърди, че България влиза в Шенген по въздух и море

Getty Images/Guliver
share

Испанското председателство на Съвета на ЕС потвърди, че България и Румъния ще се присъединят към Шенген с въздушните и морските граници от март догодина, предаде БТА.

Решение за отпадането на проверките по сухопътните граници ще бъде взето по-късно, уточнява председателството в "Екс". Това е последното споразумение в рамките на Испанското председателство, се посочва в съобщението.

Поздравления за България и Румъния, написа в същата социална мрежа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той определя днешната стъпка като дългоочаквана.

България и Румъния днес трябва да се гордеят, написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Решението за отпадането на вътрешните гранични проверки по въздух и море е голяма стъпка напред за двете страни и за Шенгенското пространство. България и Румъния работиха усилено за това и го заслужават. Те ще направят Шенген още по-силен, добавя Фон дер Лайен.

Зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас определя решението като "историческо".

ЕК приветства взетото днес единодушно решение за присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство, засега с премахване на проверките по въздушните и морските граници от март 2024 г., пише в съобщение на комисията. Присъединяването на тези държави ще насърчи пътуването, търговията и туризма, и допълнително ще укрепи вътрешния пазар. Обсъжданията за допълнително решение за премахване на проверките по сухопътните граници ще продължат догодина, се посочва в съобщението.

Австрия потвърди споразумението с България за "въздушен Шенген"

Отбелязва се, че от 2011 г. ЕК е потвърдила готовността на двете страни да се присъединят към пространството без гранични проверки. Оттогава България и Румъния продължават да доказват, че изпълняват условията за присъединяване. Това отново бе потвърдено от три проверки по българските и румънските външни граници през миналата и тази година. Комисията започна пилотни проекти с Румъния и България през март, за да подкрепи управлението на външните граници, за повишаване на сътрудничеството със съседните държави и за осигуряване на бързи процедури за предоставяне на убежище и за връщане на мигрантите без основание за престой в ЕС, отбелязва комисията.

Според ЕК Съветът на ЕС се очаква да приеме решение за отпадане на проверките по сухопътните граници "в разумен срок". Допълва се, че България и Румъния ще продължат да получават значителна финансова подкрепа и помощ от Европейската агенция за гранична и брегова охрана "Фронтекс".

Водещи новини

Още новини