Демонтажът на Паметника на Съветската армия се прави по всички правила. То е изчистено по законова процедура. Нормално е опозицията да реагира. Тяхното поведение обаче е на идеологическа основа. Къде ще бъде съхранен паметникът предстои да реши областният съвет. Това заяви лидерът на "Синя София" Вили Лилков в предаването „Още от деня” по БНТ.
„Президентът Радев се включва много късно в този дебат, който се води от 90-те години. Въпросът с Паметника на Съветската армия е политически, тъй като той изразява една политическа неистина. Всичко е казано за него”, подчерта той.
„Съветската армия в България не е освободителка, а окупационна сила. Той не е изграден от признателния български народ, а с решение на ЦК на БКП. Този паметник е много важен за БКП, защото Съветската армия ги докарва на власт и се разправя с политическите им опоненти. Той изразява историческа лъжа. Той разделя българското общество. След премахването му на негово място трябва да има нещо красиво и модерно”, обясни Лилков.
„Този паметник е спрял през 50-те години развитието на най-красивата градина в София. Това пространство тъкмо започва да се развива по европейски. Там работят най-добрите архитекти. С премахването му Княжевската градина може да заживее нов живот. Там може да се изгради нещо съвременно, модерно и достъпно денонощно. Мястото е много комуникативно. Трябва да го оживим”, предлага лидерът на "Синя София".
Вили Лилков припомни, че Димитровград е искал да придобие Паметника на съветската армия още през 2015 г. при евентуален демонтаж. Той може да стане част от създадената по европейски проект през 2008 г. Алея на монументалното изкуство.
„След демонтажа на ход е общината. Смятам, че след 18.12. ще има изход от ситуацията в СОС. Има обстоятелства, които не позволяват да има повече протакане. Рискът да загубим евросредства по редица проекти е много голям. Ако не заработи СОС до края на годината няма да можем да приемем план-сметката за чистотата. Кметът няма да може структурата на общинската администрация. Вина за този блокаж ще е на най-големите политически сили в общината. Те трябва да се смирят и да започнем да работим. За съжаление е твърде вероятно да се управлява на ротационен принцип и с плаващи мнозинства”, каза още Вили Лилков.