Депутатите не приеха на първо четене промени в Закона за пряко участие на гражданите

Булфото (архив)
share

Народното събрание отхвърли на първо гласуване промени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

„За“ гласуваха 58 депутати, против – двама, с „въздържал се“ гласуваха 86 депутати. Вносители на законодателните изменения са народни представители от парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН).

С промените се премахва изискването за минимален брой участници в гласуването, за да е прието предложението, предмет на национален или местен референдум — т.нар. праг на участие или изискване за кворум. С текстовете се уточнява понятието „предложение, предмет на референдума”, изисква се въпросът да не е подвеждащ или насочващ, добавят се мерки за по-добро информиране на гражданите, облекчават се изискванията към подписката за предизвикване на национални и местни референдуми. 

Отхвърлиха предложението обезщетението за отглеждане на дете до 2 г. да се обвърже с минималната заплата

С други текстове се регламентира референдумите да се произвеждат само съвместно с избори, за да се гарантира високо участие на тях, се посочва в мотивите към законопроекта.  

В хода на дебата, освен „Има такъв народ“ промените защитиха и от „Възраждане“. Тошко Йорданов заяви, че дебатът е за това да бъдат облекчени хората да имат право да гласуват. 

След като законопроектът бе отхвърлен, Станислав Балабанов от ИТН, който е сред вносителите, заяви, че днес е станало ясно, че на „сглобката“ не ѝ пука за българските граждани. Той посочи, че днес това гласуване е трябвало да бъде надпартийно, защото касае демократичното право на глас на всеки български гражданин, предаде БТА. 

Водещи новини

Още новини