По повод Деня на народните будители: Почитането на нашите първоучители и духовни водачи утвърждава традиционния стремеж на народа ни към знанието и това ни изпълва с национална гордост и самочувствие. Това написа във Фейсбук вицепремиерът и външен министър Мария Габриел по повод Деня на народните будители, който отбелязваме днес.
Днес отдаваме почит към всички светли личности в историята ни, отдали живота си за българската свобода и независимост със силата на словото, пише Габриел.
"Искам да изразя своята признателност и уважение и към съвременните будители, които образоват децата ни и им предават светлината на любовта към книгите, българския дух и традиции. Благодарение на тях те се пренасят от поколение на поколение", пише още тя.
Денят на народните будители е посветен на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал - Паисий Хилендарски, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. министърът на просвещението Стоян Омарчевски внася предложение за отбелязване на 1 ноември като празник на народните будители, прието от 19-о Обикновено народно събрание на 13 декември 1922 г. С указ от 3 февруари 1923 г. на цар Борис Трети 1 ноември е определен за празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. денят е забранен. Честването му се възстановява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-ото Народно събрание на 28 октомври 1992 г., когато е обявен за официален празник Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.