Започнахме подготовка за предложения на промени в Изборния кодекс.
Това заяви на пресконференция депутатът от левицата Мая Манолова.
"Поръчали сме проучвания с цел да предложим максимално удачен вариант, базиран на чуждия опит. Проучваме законодателството на страните членки на ЕС, в които има машинно гласуване, за да можем да направим нужните предложения. Правим проучване и на финансирането на медиите и за участието на медиите в кампании – политически и предизборни, за да направим предложения. Приоритетни са предложенията, които да ограничат купуването на гласове и мачкането на политическите опоненти и гражданите по време на избори. Искаме да се ограничи и броят на застъпниците, както и да се забрани заплащането им. Обмисляме да предложим наказателни санкции за представители на централната и местната власт, които участват в изборите, като мачкат избирателите или препятстват участието им в изборите", добави тя.
Манолова коментира и темата за референдума за АЕЦ "Белене". "Имаше различия между мнението на премиера Бойко Борисов и парламентарното мнозинство. Дано се окажат неоснователни опасенията, че това ще се окаже поредният слабо изигран театър, при който Борисов е добрият, който защитава мнението на гражданите, а неговите депутати са лошите. Несъстоятелни са и изказванията, че тези, които са се подписали, за да има референдум, трябва да платят изграждането на проекта. Ако управляващите се опитат да възпрепятстват провеждането на референдума, ще си вкарат страхотен автогол и тези, които излязоха да протестират на Орлов мост, ще им се сторят като съвсем невинна сбирка", заяви социалистката.
Антон Кутев изрази недоумение от намерението на управляващите да проверяват подписите за референдума в продължение на 3 месеца. "Това има за цел да забави провеждането. Ние тези хора сме ги срещнали лично. Тази процедура може да се извърши от ГРАО за не повече от месец и ние очакваме това да стане", подчерта той. Депутатът от левицата настоя и за промяна в Закона за референдумите.
Мая Манолова уточни, че в закона не е ясно регламентирано колко време може да продължи проверката на ГРАО. Тя обаче заяви, че за три месеца социалистите са се срещнали с 800 000 души, а техническото време за проверка е много по-малко - според нея максимум 30-40 дни. "Не вярвам, ГЕРБ да стигне дотам, че да погази правото на хората да изкажат мнението си един толкова важен въпрос", каза Манолова.
Тя посочи, че срокът за провеждане на референдум е 6 месеца след внасяне на подписката, т.е. до 28 януари, но срокът за проверка на подписката не се включва в този срок. "Ако три месеца ще се нужни на ГРАО да проверят подписката, референдумът трябва да се случи до края на април", каза социалистката.
"Провеждането на референдума за нас е тест за демокрацията в България. Ако се окаже, че при ясно заявеното желание на хората референдум за "Белене" да има, той не се проведе, това ще бъде крах за демокрацията у нас", добави Антон Кутев. "Единственият документ, който е подписан до момента, казва, че АЕЦ "Белене" ще струва малко под 4 млрд. евро, а аз чета изявление на премиера, в което той казва, че ще струва 22 млрд. лева. От 8 млрд. лева до 22 млрд. лева има три пъти разлика. Чета и че че министър-председателят е казал в Министерски съвет, че всеки българин трябва да извади по един мерцедес. Съжалявам, но мерцедесът на Бойко Борисов сигурно ще струва по-малко от 100 000 лева, а когато разделите 8 милионното население на 8 млрд. лева, колкото струва атомната централа, се получава просто сума от 1000 лева. На всеки българин атомната централа ще струва 1000 лева. Фискалният резерв през 2009 г. е беше достатъчен за това", каза социалистът.
Мая Манолова очаква през зимата да има спонтанни протести на гладни хора. По думите й, управляващите трябва да обмислят мерки за компенсиране на хората с най-ниски доходи.
От БСП смятат, че има достатъчно основания за нов вот на недоверие към правителството, но засега не се ангажират с позиция какви ще бъдат мотивите за него, нито кога ще бъде поискан такъв.