България е инициатор на създаването на ПСЮИЕ, чието начало е поставено през 1996 г. в София и продължава да има водеща роля. Предизвикателствата пред региона са много и трябва заедно да взимаме важните решения. България винаги е предлагала подхода на регионалното сътрудничество и в момента доверието и престижа, с който се ползва държавата ни, е голямо. Днес показахме, че трябва да имаме общи искания към ЕС, за да се възползваме от всички шансове.
Това заяви пред БНТ президентът Румен Радев, който е на работно посещение в Черна гора и участва в Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на страните участници в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ).
"За нас е от изключителна важност ускорената интеграция на Република Северна Македония (РСМ) в ЕС. България винаги е била отговорен член на ЕС и като такива, не можем да останем безразлични към бъдещето и устойчивото развитие на съюза. Ако някои са готови да направят компромис с европейските принципи и ценности, то ние не сме. Писмото ми от вчера имаше за цел да помогне на ЕС да разбере по добре нашите проблеми и да не се отклонява от своите ценности и принципи, защото това подкопава нашето единство. Другата важна цел е да помогнем в пътя на РСМ по пътя на нейната европйска интеграция, когато виждаме, че тя се отклонява от този път", коментира Радев изпратеното вчера писмо до европейските лидери и институции, в което призовава присъединяването на РСМ към ЕС да се гради на изпълнението на критериите за членство, а не на лобистка политика.
"Вписването на българите в конституцията на РСМ и гарантирането на тяхната равнопоставеност е само предисловие за започване на началото на преговорите. Има други важни условия - Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество, и двата важни протокола от заседанията на Междуправителствената комисия. Там има поети ангажименти - отказ от езика на омразата към България, прекратяване на дискриминацията на тези, които се определят като българи, преработване на учебниците, разкриване на архивите на бившите югославски служби, където е описан погрома на българите в РСМ. Към тези неща в момента няма развитие и ние не можем с компромиси да си позволим държава да влиза в ЕС по този начин", категориччен бе президентът.