Милен Матеев: От ГЕРБ опитват да търгуват поста на председател на правната комисия

Булфото/архив
share

"Всички трябва да се замислим кое е добре за развитието на България и кое би било трагично. Пред перспективата да ни управлява коалиция ГЕРБ - ДПС - БСП е нормално да сме разтревожени и да търсим алтернативи". 

Това каза пред БНР юристът Милен Матеев, член на националния съвет на ПП, бивш депутат и бивш председател на правната комисия. 

И допълни, че при коалиция с ПП Бойко Борисов би "отстрелял с един куршум - два заека": 

"Би загубил силна опозиция и би се легитимирал пред евро-атлантическите ни партньори като приемлив в управлението субект". 

"Продължаваме промяната" решава във вторник дали да подкрепи кабинет с мандат на ГЕРБ

В предаването "Неделя 150" Матеев подчерта, че съдебната реформа е системен, не персонален въпрос: 

"Целта е не нечия оставка, а бързо, качествено и справедливо правораздаване, което се осъществява от независими магистрати, които се ръководят само от върховенството на закона. На дневен ред е спешното приемане на законопроекта за НПК и за Закона за съдебната власт, внесен от служебния министър на правосъдието Крум Зарков. Очаквам да има множество процедурни хватки за забавяне на разглеждането му. ГЕРБ се опитват да търгуват едва ли не поста на председател на правната комисия срещу някакви подкрепи или участия в правителството, което е некоректно". 

Крум Зарков: Проблемът с институцията Главен прокурор е системен и решението му трябва да е системно, т.е. законово

Според него взривът край колата на главния прокурор Иван Гешев като фотографска светкавица е показал ясна и контрастна снимка на българската съдебна власт: 

"Показа, че задкулисни центрове могат да назначават и свалят висши магистрати. Показа как главният прокурор нерегламентирано се намесва в разследванията - нещо, което той години наред отричаше. Показа унизително изкарани под строй на стълбите пред съдебните палати прокурори, които трябва да са независими. Показа как членове на ВСС, които също трябва да са независими, могат да бъдат активирани под сигнал - довчера да подкрепят Гешев, а днес - на базата на един факт да решат, че оставка трябва да бъде поискана. Ясно е, че се намесват политически кръгове извън съдебната власт". 

Водещи новини

Още новини