Пеканов: Договорените средства в рамките на кохезионната политика възлизат на 18,8 милрд.лв.

Булфото
share

Договорените средства в рамките на кохезионната политика възлизат на 18,8 милрд.лв., което е 104 % от бюджета на програмите, като ресурсът по отделните програми е договорен в рамките на 98 до 113 %, съобщи служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на парламентарния блиц контрол.

По думите на Пеканов извършените плащания към бенефициентите са в размер на 13,98 млрд.лв. или 77, 3 % от бюджета на програмите.

В момента текат сериозни усилия да се ускори изпълнението на проектите и успешно приключване на програмите, без да се допуска никаква загуба на средства, съобщи вицепремиерът.

Той каза, че институциите са максимално фокусирани да се намали рискът от загуби по стария програмен период и да започне изпълнение на всички програми по новия програмен период. В рамките на служения кабинет през миналата година бяха одобрени 10 от 10 оперативни програми, по почти всички са започнали процедури по новия програмен период. Цел до края на този служебен кабинет е всички програми да са стартирали, заяви Пеканов.

Той съобщи, че по предишния програмен период е налице голям напредък по изпълнението на програмите. Следи се напредъкът по изпълнението на ниво програми, а и на отделните проекти, там където има забавяния. По инфраструктурните проекти тече доста интензивен процес по индексация на договорите за строителство и строителните дейности, извършени в периода на инфлация. За целта в края на септември 2022 г. Министерският съвет прие методиката за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлацията, припомни Пеканов.

Той каза, че по отношение на големите проекти над 50 млн.евро се извършва внимателен анализ на напредъка, като се предприемат необходимите действия за фазиране на проектите, които няма да приключат до края на тази година, за да се позволи финансирането им да продължи в новия програмен период, посочи вицепремиерът.

С оглед на максималното инвестиране на неусвоения финансов ресурс, включително на освободения от фазираните проекти, се идентифицират резервни проекти по различните програми, обясни той.

По думите му всички програми са направили това успешно и тече процес на изпълнение на резервните проекти, за да може разходите да се възстановят в максимално кратък срок.

Пеканов каза още, че се прави внимателен анализ по отношение на възможностите за използване на новия инструмент на ЕК "Save" за подкрепа за достъпна енергия, чрез който на държавите-членки е предоставена възможността да насочат неусвоения до момента ресурс в рамките на фондовете на кохезионната политика към подкрепа за малки и средни предприятия, уязвими домакинства по линия на цените на ел.енергия и компенсациите, които са правени до момента.

Водещи новини

Още новини