В 9 часа в парламента започва гласуването на вота на недоверие към правителството. Той беше поискан от 74 депутати от БСП, ДПС и независими заради провала на кабинета "Борисов" в областта на правосъдието и вътрешните работи.
За да бъде успешен, вотът трябва да бъде подкрепен от 121 депутати. Вносителите му обаче едва ли ще могат да осигурят тези гласове, защото ГЕРБ и независимите си осигуряват нужните народни представители, за да се запази кабинетът. Освен това от „Синята коалиция" обявиха, че няма да участват в гласуването. По време на дебатите във вторник опозицията обвини властта за провала, отчетен в доклада на Брюксел, който посочва намесата в работата на съдебната власт като сериозен проблем за България. От ГЕРБ обаче контрираха, че по време на тройната коалиция критиките към управляващите са били много по-остри. Вътрешният министър Цветан Цветанов дори пророкува, че ГЕРБ ще управлява още един мандат. От ДПС отрекоха внушенията, че вотът е свързан с атентата в Бургас. Това е петият вот на недоверие към кабинета „Борисов". Последният беше преди година.
Това е петият вот на недоверие срещу кабинета "Борисов". Първият вот на недоверие /неуспешен/ - през октомври 2010 г., беше по инициатива на БСП и ДПС, заради политиката в сферата на здравеопазването.
Вторият, също неуспешен, опит за парламентарно бламиране на правителството на премиера Бойко Борисов, беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 г. и отново внесен от Коалиция за България /КБ/ и ДПС. Месец след това - през юли миналата година, беше иницииран и третият, отново не минал вот на недоверие, за "провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, провалено членство в Шенген, полицейщина и нарушаване на основни човешки права". Той отново беше на КБ и ДПС.
В началото на април т.г. Коалиция за България и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спиране на проекта за АЕЦ"Белене" и провалената енергийна политика на България. По-късно съвносителите от "Атака" оттеглиха подписите си и така подписката беше анулирана, а вотът не се състоя.
В началото на миналата година /януари 2011 г./ мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател Борисов вот на доверие.