"Още сме далече от конституционна криза. Това, че в първия ден не успяха да изберат председател, не е добра стъпка, но тя се дължи на факта, че не беше постигната предварително яснота има или няма мнозинство, което ще определя приоритетите на парламента."
Това мнение изрази пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право, бивш заместник-председател на Народното събрание.
"Много често сме в състояние на избори, изострят се отношенията, диалогът става все по-затруднен. Има добра новина, че започнаха да говорят", отбеляза Михайлова. Европейският парламент е нещо различно от нормалните национални парламенти, посочи тя относно аналогията, свързана с ротационното председателство на Народното събрание, предложено от ПП-ДБ.
Ние сме имали парламенти с повече от един председател, но това се е случвало при принудително отстраняване на председателя от тази позиция, припомни конституционалистът. Консултациите могат да стартират от момента, в който има регистрирани парламентарни групи, уточни проф. Михайлова.
"След като депутатите са положили клетва, те стъпват в правомощията си и са пълноценни, с всички права. Не виждам пречка, след като има парламентарни групи, да започнат консултациите."
Запитана за предложението на Бойко Борисов служебното правителство да се превърне в редовно, Екатерина Михайлова коментира: "Не ми стои добре. Правителството трябва да бъде израз на парламентарното мнозинство.
Служебното правителство е нещо съвършено друго. То е "извикано" в кризисна ситуация, когато няма парламент, основно да се занимае с провеждането на избори." Многопартийната демокрация понякога преминава през по-тежки периоди. Партиите никога не са били обичани и голяма любов към тях няма да се прояви в скоро време, изтъкна Михайлова. Ако този парламент има къс живот, голяма съдебна реформа няма как да бъде направена, смята тя.