Със 79 гласа "за", 22 гласа против и един въздържал се парламентът прие на първо четене промени в Закона за политическите партии, предложени от лидера на РЗС Яне Янев. Според измененията разпределението на субсидията на партиите ще се запазва без промяна до края на мандата на парламента, независимо от промените в парламентарните групи или в броя на народните представители.
Вносителят обясни, че по този начин ще се прекрати порочната практика, известна като "субсидията следва депутата". Янев посочи като друга цел на измененията ограничаване на броя на малките партии - т.нар. политически фантоми. Той предлага да се завиши изискуемият брой учредители /минимум 1000 вместо досегашните 500/ и първоначалният брой членове /минимум 5000 вместо сегашните 2500/. Друго предложение на Янев е да не се допуска името на партията да повтаря изцяло или частично наименованието на сдружение, което е регистрирано по-рано по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, включително чрез прибавяне или изваждане на думи, букви, цифри, числа или други знаци към и от наименованието на сдружението.
Четин Казак от ДПС заяви, че това е рядко мракобеснически закон. Авторите му изпълняват ролята на д-р Гилотен, каза Казак и изрази съмнение, че този закон може да изиграе ролята на френския лекар, изобретил гилотината, не само за малки партии, а за много сериозни политически субекти. Според него предложението партиите да не могат да използват в своите символи герба или знамето на България например ощетява партии като ВМРО и "Атака". За текста, според който името на партия не може да повтаря наименованието на гражданско сдружение, Казак каза, че не можеш да се разправяш по този начин с политически опонент. Ако този текст остане, само ще налеете вода в мелницата на визирания политически субект, коментира Казак, без да спомене име.
Независимият Емил Василев репликира, че е безпрецедентно ДПС да защитава "Атака". Освен това стана ясно кои са защитниците на Кунка Пръмова, новият партньор в бъдещата тройна коалиция и в кой отбор ще играе новопоявяващият се политически субект, коментира Василев.Казак отговори, че разчита на мъдростта на ръководството на ГЕРБ да прецени кой е по-сериозният политически субект - ДПС или РЗС.
Мая Манолова от левицата предупреди, че текстовете, свързани с намаляването на броя на малките партии, ще срещнат възражения от Венецианската комисия. Нека все пак избирателите да решават кои партии имат право на живот, посочи Манолова. Председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова /ГЕРБ/ каза, че изразите за законопроекта са пресилени. Тя коментира, че проблемният текст с дублирането на имената на партиите и граждански сдружения едва ли ще бъде подкрепен на второ четене, но трябва да се помисли как да се реши проблемът с наименованията, който стои в пространството. Според нея е имало случаи с имитиране на абревиатурата ГЕРБ, които са обърквали избирателите.
Депутатите не приеха промените в Закона за политическите партии, предложени от Иван Костов /Синята коалиция/, който също предлагаше да се прекрати практиката "субсидията следва депутата" и субсидията да се разпределя между партиите в съответната коалиция. Той настояваше да се дефинират видовете разходи, които прави една партия, а не да се използва формулировката "присъщи на партията разходи".