"Докато съм министър-председател, ще настоявам за еврото да се говори разбираемо и ясно, с аргументите, които са основани на разумни факти, а не събуждат ирационални страхове".
Това каза служебният министър-председател Гълъб Донев по време на откриването на конференцията „България по пътя на еврото“, която се провежда в Националния дворец на културата в София днес.
Целта на форума е да бъдат обсъдени възможностите и предизвикателствата пред България от това да бъде член на еврозоната, какво включва процесът на въвеждане на еврото като национална валута, да се дискутира свършеното до момента и какво предстои, посочват организаторите от Министерството на финансите.
Според премиера, за да се открият съмишленици, трябва да се представя позицията разбираемо и достъпно. Донев добави, че с конференцията се открива големият разговор в обществото, който ще търси сближаването на българските граждани с идеята за присъединяване на България към еврозоната.
Присъединяването на страната ни към еврозоната ще направи България по-подготвена за следващите кризи, добави той.
С помощта на нашите партньори успяхме да запазим заетостта и ниската безработица в страната, допълни Донев.
"Това се дължи на ясния път към целта за присъединяването към еврозоната. През последната година доходите на домакинствата пострадаха от инфлацията. С оглед на притесненията е важно да се отбележи, че влизането в еврозоната не въздейства негативно на инфлацията, а това се дължи основно на нелоялни търговски практики. Членството в еврозоната ще даде по-прозрачна възможност за сравнимост на работните заплати.“
Важно е да се спомене, че в изследвания в страните, които вече са въвели еврото, показват, че влизането в еврозоната не носи значителен ефект върху инфлацията, а основните рискове произтичат единствено по линия на нелоялни търговски практики, обърна внимание Гълъб Донев.
Въпреки че България няма да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2024 г. , служебното правителство е твърде решено да продължи работата по техническата подготовка на страната ни със същото ускорено темпо.
Във форума участват още президентът Румен Радев, министри от кабинета, управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев, изпълнителният заместник-председател на ЕК Валдис Домбровскис, който е на посещение у нас, министърът на финансите на Хърватия Марко Приморац, представители на европейски институции и на българския неправителствен сектор.