Австрия и Нидерландия казаха "не" на България за влизане в Шенген. Европейската комисия е отказала да ни предостави и 2 млрд. евро за укрепване на границата, за които австрийският канцлер обеща да помогне.
Струпаха ни се много "не"-та. Ако в европейското пространство очакват да се справим с този тежък проблем на своята сухопътна граница с Турция, са с много наивно мислене. Границата си е една фронтова линия. Ако искахме да бъдем по-ефективни, трябваше да се предприемем по-мащабни действия за оградата. Ако искаме да укрепим границата си с Турция, трябва да имаме добри контакти с турската страна. Това заяви бившият шеф на НСО ген. Румен Миланов в ефира на "Денят ON AIR".
По думите му от изключителна важност е и подмяната на техническото оборудване със съвременна техника.
"Третият важен елемент е живата сила. За нея често пъти казват да използваме ресурсите на Фронтекс. Като методология и опит има смисъл, но по моя скромен опит - най-добре в подобни ситуации се справят местните сили", отбеляза той.
Според него системата за охрана на границата не е достатъчно ефективна, а силите са ограничени.
"Трябва ЕС да ни бъде полезен и със средства, и с техника", категоричен бе гостът пред Bulgaria ON AIR.
Генерал Миланов е на мнение, че "управленската пирамида в Брюксел има свой механизъм, който не е в полза на България".
"Срещу бизнеса с трафик на хора за милиарди трябва да поставим милиарди - иначе нищо няма да стане", смята той.
Гостът не пропусна на коментира и необходимостта от реформи в системата на МВР.
"За да се направи една реформа трябва да се изготви управленско-функционален проект какво искаме да постигнем, какво искаме да променим и какво - не. Чистките са антиреформа", каза още гостът.