Проф. Константинов: Всички български граждани са 8,2 млн., избирателите са 6,6 млн.

Нова тв
share

Всички български граждани са 8,2 млн. души. В страната са 6,5 млн., в чужбина - 1,7 млн. Избирателите са общо 6,6 млн. У нас са 5,2 млн., а зад граница 1,4 млн. Хората се чудят как може в списъците да има 6,6 млн., а в България 6,5? Ами защото част от избирателите са в чужбина. Това каза за "Твоят ден" математикът проф. д-р Михаил Константинов.

По думите му "мъртвите души" в списъците не са много.

"Не може да се изчисли с точност. В списъците би трябвало да излязат и хора на по 120 години, които още нямат смъртен акт и няма и да имат най-вероятно. Ако човек умре в чужбина, данните се регистрират у нас, само ако близките ги занесат в посолство. Основната гаранция за честност на изборите е равномерното партийно представителство на членовете на СИК. Единственият начин за изчистване на списъците е френският метод на активна регистрация. У нас ЦИК може да отвори портал за това", заяви той.

И допълни, че след въвеждането на машинния вот рязко е спаднала избирателната активност.

"600 000 по-малко избиратели има на всички избори, на които гласуваме предимно с машини. "Мъртвите души" не се отразяват на резултатите, защото са твърде малко", смята Константинов.

Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към ЦИК, сподели, че в България избирателните списъци се съставят от 2 различни бази данни.

"Нито една от тях не е избирателен списък, а са регистър от ГРАО и данните от преброяването. Едното е данни на българските граждани с ЕГН и постоянен адрес, а другото е с QR код", обясни той. 

Той смята, че неверните списъци изкривяват данните за избирателна активност.

"Много пъти сме искали достъп до списъците, но не са ни давали. Има добри практики като активната регистрация и окрупняване на изборните райони, да намалим администрацията. Да няма 26 РИК, а да са 6-7 региона", посочи Цицелков. 

Водещи новини

Още новини