Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, внесени от Надежда Йорданова („Демократична България“) и група народни представители. Предложението бе прието със 122 гласа „за“, 34 бяха против, а 2-ма се въздържаха.
Законопроектът цели улесняване на достъпа до пазара на труда в страната на висококвалифицирани специалисти - граждани на страни извън ЕС, в условията на динамични миграционни процеси, демографски предизвикателства и променен пазар на труда.
С промените се предлага по-привлекателна, гъвкава и ефективна система за привличане и устройване на висококвалифицирани кадри от трети държави, не само с висше образование, както и улеснена краткосрочна и дългосрочна мобилност, командироване и работа от разстояние на чуждестранни специалисти с разрешение за пребиваване и работа тип "Синя карта на Европейския съюз", създаване на регистър на признатите работодатели.
Парламентът не прие поисканото от ПГ на „Възраждане“ удължаване на срока за предложения между първо и второ четене на законопроекта.
Ние от „Възраждане“ разбираме, че проблемът с недостига на работна ръка в много сфери е важен, особено във високотехнологичните, в информационните технологии, където секторът е изключително динамичен, но не смятаме, че решенията се крият точно в този законопроект, заяви Ивайло Папов („Възраждане“).
Бавно и постепенно се дава възможност чрез този закон и последващи промени и корекции да бъде отворена портата и да нахлуе вълната от работна ръка, която ще залее България, посочи колегата му Георги Георгиев.
Наслушахме се на смешки, че ще има наводнение от хора, че са лобистки проекти, посочи Даниел Лорер („Продължаваме промяната“) и каза да попитат българските работодатели какво им липсва, за да расте техният бизнес. Едно нещо им липсва и това са хората, коментира Лорер, цитиран от БТА.
Аз лично не препоръчвам в навечерието на Коледа да приемем този законопроект, най-малкото защото нямаме становища от специализирани служби и не сме взели предвид негативния опит, който имаме, заяви Йордан Цонев (ДПС). Той каза, че не подозира никой от вносителите в лоши намерения. По думите му ледът тук е много тънък, особено когато става въпрос за специалисти и т.н.