Три дами са предложени за вицепремиери в кабинета "Габровски", като 1/3 от целия екип са представители на женския пол.
"Това е част от предизборната стратегия на ГЕРБ, но това ще продължат да го повтарят до евентуалните скорошни избори. При такъв кабинет, който покрива леви, десни и центристки интереси те да кажат, че са направили компромис - по този начин вече ще могат да отправят послание към избирателите, които биха били склонни да гласуват и които са от този спектър", заяви антропологът доц. Валери Личев в студиото на "България сутрин".
Според него изборът на министър-председател, който е от хуманитарна професия, отправя послание не само че се прави компромис, но и че се излъчва човек, който да се ползва с доверие и който да не е опетнен с агресия. По същия начин и за трите жени вицепремиери, защото жената е символ на майчинска загриженост и емоционално отношение.
ПР експертът Александър Христов е убеден, че когото и да предложат, той винаги ще остане в сянката на ГЕРБ и на Бойко Борисов.
"Много трудно могат се измъкнат от това имиджово петно. В политиката да си равно отдалечен от всички, означава да си равно приближен до всички. Ако се опитваш да намериш човек или хора, които да са абсолютно независими, това означава, че те могат да бъдат функция от много политически сили. Те търсят някакви позитиви не за този кабинет, а за евентуални избори в бъдеще, за да минат през пералня на имиджа, който имат до този момент", посочи Христов пред Bulgaria ON AIR.
Той изрази мнение, че просто такива хора са намерили и едва ли има някаква насочена политика в това.
"Търсили са хора, които да са съгласни. Най-вероятно не е лесно да намериш човек, който да е съгласен да е министър в проектокабинет на ГЕРБ. Хора, които да не са извадени от скрина. Те имат някакъв авторитет до този момент. По-опасният вариант е да извадят тотално неизвестни хора, както направиха миналата година от ИТН", добави Христов.
Социологът Юлий Павлов определи като изпълнена мисията на Габровски и проектокабинета му.
"Целта му не е той да бъде избран, ясно е, че няма да събере мнозинство. Ние сме в предизборна кампания от нощта на изборите, когато от "Продължаваме промяната" категорично отказаха да участват в преговори за съставяне на правителство. Целта е да се види кой към кого се обръща и ГЕРБ очевидно се обръща към периферията, а не само към твърдото си ядро. Той представя непартиен кабинет", коментира Павлов.
Доц. Личев отбеляза, че партиите не търсят да изтъкват своите предимства, а да намерят слабостите на другите и така ще бъде, докато избирателите не се убедят, че наистина не си струва да гласуват за някой. Той смята, че ако не на следващите, то на по-следващите избори ще има вероятност да се излъчи кабинет.
"На хората им писна от избори. Да се повтарят избори, докато си нагласим резултата, е безумно. Тези напъни със 70 и няколко депутати да управляваш не са сериозни и всички изследвания показват, че картината спрямо изборите практически не се променя, защото останаха само най-твърдите избиратели да гласуват", каза Павлов.
Според него дебатите за хартиената бюлетина са били цирк от страна на "Продължаваме промяната" с цел да бутнат масата. Той е категоричен, че въвеждането на машините е било грешка и даде пример как в цяла Европа се гласува с хартиени бюлетини.
"След следващи избори натискът от избирателите да се състави правителство ще бъде много по-силен и натискът от нашите евроатлантически партньори ще бъде много по-силен. Шансовете с третия мандат са не повече от 15%. Ако не сега, след следващите избори вече ще бъдат принудени да се състави евроатлантическо правителство", уточни Павлов.
Според Александър Христов нови избори могат да доведат до нещо различно, но не трябва да забравяме, че има период от време, в който партиите ще направят кампании, така че не трябва да подценяваме възможността да има разместване в резултатите.
Тримата са единодушни, че шансовете за съставяне на правителство с първия мандат са минимални.