Предложението на БСП за промени за изменение и допълнение в Наказателния кодекс не влезе в дневния ред на Комисията по правни въпроси по време на днешното и заседание. Промените касаят наказанията за мигрантите престъпници.
Така продълженията на "червените" ще се разгледат на следващо заседание на ресорната парламентарна комисия.
По време на дебатите за дневния ред на комисията и дали да се разгледат по-строгите наказания за мигрантите, адвокат Петър Петров заяви, че престъпленията на така наречените каналджии не се извършват инцидентно, а с предварителна подготовка. Ако се търси ефектът на превенцията чрез тези увеличения на санкциите, предвидени в Наказателния кодекс, малко трудно това ще се постигне, посочи адвокат Петров.
Той настоя да не се включва предложението на БСП по време на днешното заседание на правна комисия, а следващата седмица да се разгледа както законопроектът на левицата за промени в Наказателния кодекс, така и този на "Възраждане".
Милен Матеев от "Продължаваме промяната" също настояха да се изчакат всички становище по законопроекта за Наказателния кодекс, както и всички депутати да се запознаят с тях, за да се обсъдят. Не би трябвало днес спешно да го разгледаме, а да го оставим за следващо заседание на комисията, настоя Матеев.
От БСП настояха веднага да се разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс заради зачестилите трагични случаи.
Надежда Йорданова от "Демократична България" настоя за извънредно заседание на правна комисия в утрешния ден, за да се разгледат всички законопроекти на Наказателния кодекс. Председателят на парламента Радомир Чолаков се учуди на искането на Йорданова и добави, че не би предприел такъв риск. Народните представители от комисията отхвърлиха предложението на бившия правосъден министър.
От Министерство на правосъдието също нямат готово становище за промени законопроекта за изменение и допълнение в Наказателния кодекс.