Законите, с които сме се ангажирали до края на годината по Плана за възстановяване трябва да са приоритет за парламента. Както и за бюджета, който се обвързва със създаването на мнозинство. Това заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков в предаването „Денят започва“ по БНТ.
По думите му половината от 22-та закона по Плана за възстановяване са под опеката на Министерство на правосъдието. И добави, че всички са готови и предстои да бъдат предложени на Министерски съвет.
Аз съм имал възможност да наблюдавам законодателната активност. Действително политическите сили влизат с определен брой готови законопроекти, които внасят в деловодството. Надявам се, това е, за да бъдат приети, а не, за да бъдат отчетени, каза още той.
Правосъдният министър коментира доклада на Венецианската комисия за съдия, който да може да разследва главния прокурор.
Плана за възстановяване беше създаден по две линии – за природосъобразна икономика и върховенство на закона. Този План за възстановяване и устойчивост, който е с безпрецедентно усилие на ЕС и който беше свързан със създаване на нов тип икономика след ковид. В България въпросите за върховенството на закона са особено болезнени. В този смисъл това са много комплексни реформи, които не касаят само главния прокурор, но по много причини, като например, че този въпрос виси прекалено дълго време. Затова ние и нашите международни партньори се съсредоточаваме върху него. Европейската комисия смята че в България няма механизъм да се разследва главния прокурор, добави още служебният правосъден министър.
Становището на Венецианската комисия има два аспекта. Първият аспект е, че идея посрещната по-скоро добре. Вторият аспект - това съвсем не е достатъчно. Министерство на правосъдието разглеждаме това становище и препоръките, които сме получили. Този закон беше внесен от „Демократична България“ ще мине и през Министерски съвет. За него срокът по Плана е лятото на другата година. Имаме десетина дни, в които да нанесем промени и да се получи добър закон, отбеляза Зарков.
Агенцията, която ще разследва най-висшестоящите фигури у нас, ще предава резултатите от разследванията си на прокуратурата. Ако прокуратурата откаже да образува производство, агенцията ще има право да обжалва пред съда.
Крум Зарков коментира и предложенията на "БСП за България" за промени в Изборния кодекс, които предвиждат връщането на хартиената бюлетина.
Страхувам се, че може да се създаде хартиено мнозинство и това изобщо не ме радва. От 44-ото Народно събрание съм последователен привърженик на машинното гласуване, както беше и БСП, която после обърна становището си. Няма панацея – и на хартиеното гласуване, и на машинния вот може да се гледа с лошо око, но смесването на двете е най-лошото. То прави така, че всички позитиви на двата вида гласуване да изчезват за сметка на негативите от тях, посочи Зарков.
Правосъдният министър определи като "заядливи периодични подмятания без основание" критиките на депутатите-социалисти за намеса на президента Румен Радев и служебното правителство във вътрешните работи на БСП.