Държавите имат много различни специфики по отношение на придобиването на енергоресурси и използването им, особено за генериране на електрическа енергия, така че трудно се намира пресечна точка на интересите. Стояхме до късно снощи, за да намерим общ подход към решаване на всички проблеми, особено в две направления – за съвместно закупуване на газ от страни-членки и въвеждане на динамичен ценови коридор при транзакции с газ и таван на газа, когато се използва за производство на електрическа енергия. Това заяви президентът Румен Радев от Брюксел, където участва в Европейския съвет по повод присъединяването ни в НАТО.
"Присъединяването на България и Румъния към Шенген не може да става заложник на вътрешната политика на Нидерландия, където предстоят избори през пролетта, и такава политика не може да издържи дълго", смята той.
„Важно е да се знае, че в Европарламента 15 депутати от Нидерландия гласуваха “за” България и Румъния и само четирима бяха против. Нидерландия е все по-силно изолирана. Това е най-важното. Трябва и много комуникация, за да бъде разяснено значението на България за опазване на общата европейска граница и какво означава във времена на икономическа криза да стоим с блокирани граници. Какво означава и за нашата икономика, и за Европа, за всички динамични сектори, в които е важно бързото и свободно движение на хора, стоки, услуги, капитали, да срещаме в момента ненужно затормозяване“, каза той.
Според него е важна подкрепата и тя ще доведе до реален резултат: „Взех открито отношение по този въпрос в присъствието на председателя на Европейския парламент, на ЕС, на Европейската комисия, за да обясня още веднъж какво прави България, какво е солидарност и какво е общ икономически интерес за сигурност.“
Той коментира и третият пореден ден на опити за избор на председател на Народното събрание у нас: „Аз очаквам народните представители да изпълнят дълга си към българските граждани и държавата и да конституират парламент. Проблемите за решаване са големи, много закони чакат. ВСС, инспектората към него, БНБ, Конституционния съд работят без пълен състав или с изтекъл мандат. Това също е огромен проблем. Ако така продължаваме, ще доведем дъжавата до пълен блокаж.“
Държавният глава каза, че може да връчи мандат за съставяне на правителство едва когато има структурирани парламентарни групи.
„При енергийните мерки, които се вземат, България следи да не допусне по никакъв начин накървянане на нашия интерес, да не трансферираме средства към държава с по-големи финансови възможности“, заяви още той.
Радев е категоричен, че служебното правителство няма да работи за това българските граждани, битовите потребители, да идат на свободния пазар, касаещ електроенергия.