Вчера от Министерския съвет съобщиха, че камионът – бомба, взривил Кримския мост, никога не е бил в България. През последните дни по темата се активизираха службите и прокуратурата, за да се установи дали има т.нар. българска следа в случилото се в събота.
Темата не е приключена, тя сега се отваря, заяви пред БНР Велизар Шаламанов, който е бивш министър на отбраната и експерт по въпросите на националната сигурност.
„Трябва да има отговор поне на три въпроса – защо българското правителство не отговори веднага, че държавата ни няма нищо общо с тази атака; откъде у нас знаят точно кой камион да търсят, защото споменатото от Следствения комитет на Русия не дава конкретни данни; как успяха българските служби за толкова кратко време да докажат, че няма преминаване през България. Отговорите на тези въпроси са пряко свързани и с това как работи нашата система за национална сигурност. Ако се окаже, че ние продължаваме да получаваме секретна информация от Москва, това може да е доста страшно за нашата национална сигурност“.
България по никакъв начин не трябваше да се ангажира, освен да кажа, че всичко, което излиза от Москва трябва да бъде игнорирано, отбеляза Шаламанов.
„Защото единствената му цел е пропаганда, дезинформация и създаване на разединение. Ние имаме един комплекс, който не сме преодолели. Когато някой нещо изпусне в Москва, ние го приемаме като заповед за действие“.
Време е президентът и служебното правителство да спрат да унижават отечеството ни с позиции, които ни отдалечават от съюзниците в НАТО и ни свързват с опорките и дезинформацията на Кремъл, смята експертът.
„Ние следваме дневния ред на Москва, а не на България, НАТО и ЕС“. В Русия има напрежение между службите и армията, обясни той.
„Руската армия не е готова за войната, която води в момента. Една нестабилна и разпадаща се Руска федерация обаче е по-голяма заплаха за света, дори от тази война“.
Всяка нормална армия се готви да воюва срещу противници и да разрушава военни обекти, но някой осъществява насилие върху руската, за да извършва военни престъпления, вместо да воюва на бойното поле, заяви Шаламанов.
„Това отново поставя въпроса за предоставяне на масирана военна помощ за Украйна. Предстои срещата на министрите на отбраната на страните -членки на НАТО за ситуацията там, а България пак е поставена в унизително положение, защото министър Димитър Стоянов заяви, че в никакъв случай няма да окажем военна помощ на Украйна. Страната ни се съпротивлява и за приемането на разширени многонационални сили и засилването на противовъздушната охрана с участието на самолети на Алианса. Това трябва да бъде преодоляно с решение на нашия парламент, иначе се поставяме в уязвима позиция“.
Стремежът на президента да ограничи ролята на парламента чрез отлагане на свикването му и скандализирането на първото заседание с предложението на администрацията да бъде поканена посланик Митрофанова е сериозен проблем, смята той.
„Създава се обстановка, в която трудно ще се водят дебати“